Günün Tarihi:7 Haziran 2020

Ulusal Siyasette VAR Odası Eksikliği12 Temmuz 2019 , Cuma


Şaban Köktürk

Ulusal Siyasette

VAR Odası Eksikliği

Aklınızdaki şu soruları okuyor gibiyim. “VAR odası var mı? VAR odası emin ellerde mi? Var ise VAR odası mensupları milli ve yerli mi olmalı?...vb. Siyasi partilerimizin içinde bulunduğu durum nedeniyle, birlik ve beraberliğe en fazla ihtiyaç duyduğumuz bu dönemde,siyasilerimizin yaptıkları hatalarını siyasi manevraları esnasında kendisine anında iletebilecek ve cezasının anında kendine kesilebileceği bir VAR yani Video Yardımcı Hakem sistemi isteğimi“Siyasete VAR Odası Gelsin!” dileğimle ütopikte olsabelirtmek istiyorum. Milletten daha iyi hakem olamaz elbette. Fakat sandıkların kurulma aralığını düşünecek olursak siyasilerin yaptıkları hataların cezasını biz sıradan vatandaşlar yıllarca çekmek zorunda kalıyoruz.

Ne güzel olurdu siyasilerin hatalarının kısa sürede tespit edilip cezalarının kesilmesi. Kısa süre derken günlerden kastediyorum. Futbolda hakemin verdiği kararı VAR ve AVAR’ların birkaç saniye içinde hakeme iletip cezasını kesebiliyor olsa da, ben bu kadar kısa olmasından yana değilim elbette, günler içinde dönüş olabilse ve hatanın cezasını çekebilseler yeter.

Siyaset kurumu meşruiyetini vatandaşın tercihlerinden alır. Vatandaşa yapılan hatanın cezasını yaklaşık 4 yıldan oluşan seçim süreci sonunda sandıkta kesilmesi çok geç oluyor. Yürüyen yürümüş oluyor, tutabilene aşk olsun.

Hadi VAR odası oldu diyelim, kimler görev yapacak? Bu görevliler akredite edilmişler mi? Görevlilerin siyasi aidiyetleri olmayacak mı? Bu görevliler yerli ve milli olmak zorunda mı? vs.

Siyasette VAR odası sisteminin tarafsızlık ilkesi temel ilke olmalı, kim olursa olsun, hangi siyasi görüşten olursa olsun, hangi dine mensup olursa olsun ayrım yapılmamalı. İstisnasız hepsine eşit mesafede olmalıdır. Siyasetteki VAR odası tarafsızlığı, dürüstlüğü, eşit tutumu temsil etmeli. Siyasetüstü bir yapılanma olmalı.

Bardağın dolu tarafından bakalım. VAR ile her şey daha açık ve şeffaf olabilir. Bu bir süreçtir. Daha da iyi olma ihtimali yüksektir. Siyasetteki VAR daha doğruyu bulmak için olmamalı, siyasetteki VAR siyah ve beyaz gibi açık ve bariz hatalarda siyasiyi bilgilendirmek ve akabinde doğru kararı alması için uyarmak veya cezasını kesmek için olmalıdır.

Benimkisi bir hayal işte.

 

Bu yazı toplam 366 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU