Günün Tarihi:27 Ocak 2021

Uncuoğlu ile hasarlı okullar üzerine24 Kasım 2020 , Salı


Cevdet Güngör

Bugünlerde korona illeti ile yatıp, kovid-19 illeti ile kalkıyoruz.  Bu hengame içinde Sakarya Valiliği’nin 2016 brifing raporunda yıkılıp yerlerine depreme dayanıklı binalar yapılması şeklindeki önerisini unutmuş değilim.

            AKP Sakarya Milletvekili Recep Uncuoğlu, bilindiği gibi son İzmir depremi sonrasında oluşturulan TBMM Deprem Araştırma Komisyonu’nun 22 üyesinden biri oldu.  Kendisi daha sonra komisyon başkanlığına seçildi.

            Uncuoğlu, TBMM Deprem Araştırma Komisyonu Başkanlığına seçildikten sonra kendisini arayıp yukarıda bahsettiğim 21 okulun durumunu sordum.

            Şunu samimiyetle ifade edeyim Uncuoğlu, sadece 21 okul ile ilgili değil ilimizde ki tüm okulların deprem güvenliği ile ilgili geniş çaplı bir araştırma yapmış.

 Bugüne kadar ilimizde 147 dersliğin güçlendirildiğini, 4  okulun yerinden yapılmasına karar verildiğini anlattı. Ayrıca 21 okul ile ilgili yıkım kararı olmadığının da özellikle altını çizdi.

  Milli Eğitim Bakanlığı’nın ilimizdeki  okulların güçlendirilmesi için ayrılan 33 milyon lira ödeneğin 50 milyona çıkarıldığını da belirtti.

***

            Uncuoğlu, hasar görmüş okulların onarım masrafının, yeni bir okul yapılması bedelinin % 40’nı aşarsa güçlendirme yerine yeni okul yapılması kararı verildiğini belirterek, “İlimizde bu durumdaki 4 okul yeniden yapılıyor” dedi.  Uncuoğlu, mevcut okullarımızın depreme güvenli hale getirildiğini de kaydetti.

            Uncuoğlu, bahse konu olan 21 okulun içinden yıkılan İmam Hatip Lisesi’nin Büyükşehir Belediyesi tarafından yeniden yapıldığını hatırlatarak bunun için Atatürk İlkokulu’nun takas edildiğini belirtti.

  Yukarıda da belirttim Uncuoğlu, ilimizdeki hasarlı okullar konusunda geniş kapsamlı bilgi almış. Ancak benim hala endişelerim var

 

Atatürk İlkokulu

 nereye yapılacak?

Uncuoğlu ile Büyükşehir Belediyesi’yle takas edilen Atatürk İlkokulu’nun  geleceğini de uzun uzun konuştuk.

Atatürk İlkokulu ilimizin en gözde okullarından biri 1954 yılından bu yana binlerce öğrenci mezun eden  ve  ilimizde ilkokulların amiral gemilerinden biri.

Atatürk İlkokulu, 1967 ve 1999 depremlerini gördü. Yani bina yorgun düştü.  Büyükşehir Belediyesi ile takas olmasa da  yenilenmesinde fayda olan bir bina yapısı var.

Uncuoğlu, Büyükşehir Belediyesi ile takas edilen Atatürk İlkokulu’nun yeni binasının nerede olacağını da konuştuk. İmam Hatip Lisesi’nin yerine yapılmakta olan okul  geniş kapsamlı bir İmam Hatip Lisesi olacak.

Peki, yeni Atatürk İlkokulu nereye yapılacak? Uncuoğlu’na benimde mezun olduğum Atatürk İlkokulu’nun merkezden uzak bir yerde olmaması gerektiğini belirttim.

Uncuoğlu, bu konuda çok net konuştu.

“Yeni Atatürk İlkokulu öğrencilerin, velilerin ve esnafların mağdur olmayacağı bir yere TOKİ tarafından yapılacak.”

Ben bunu bir Uncuoğlu sözü olarak kabul ediyorum.

 

Bu yazı toplam 376 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU