Günün Tarihi:25 Haziran 2022

Usta öğretici belgeleri alınmalı…29 Mart 2022 , Salı


Seyfi Yücel

Esnaf-sanatkârımız, iş insanlarımız usta öğretici belgelerini almalı…

Güçlü ekonomi için üretim şart! Üretmek için de her alanda donanımlı, nitelikli insan kaynağına ihtiyaç var. Üzülerek görüyoruz ki eğitim sistemimiz ekonomimizin ihtiyacı olan nitelikli ihtiyacını karşılayamıyoruz. Aileler, öğrencilerini doktor, diş hekimi, öğretmen, mühendis olmasını istiyor. Okullarımızdan mezun olan öğrencilerimizin tamamı bu branşlardan mezun olduğunu varsayalım. Gündelik ihtiyaçlarımız karşılayacak üretimi kim yapacak?

***

Güçlü ekonominin alt yapısı kaliteli mesleki eğitim olmalı. Mesleki eğitim onlarca yıl ihmal edildi. Katsayı vb. siyasi endişelerle meslek eğitim köreldi, ülkenin ihtiyacı olan nitelikli işgücünü yetiştirmez hale geldi.

***

Oysa 13.yy’da Ahilik sisteminden başlayarak kültürümüzde güçlü mesleki eğitim kültürü var. Tersanelerde açılan çırak okulları. Cumhuriyet döneminde meslek kursları, iş okulları, meslek liseleri, kitler bünyesinde açılan çırak okulları efsane sanatkârlar, teknik elemanlar yetiştirdi.

***

İhmal edilen mesleki-teknik eğitimde son iki yıldır umut veren yenilikler, değişiklikler, gelişmeler oldu. Çıraklık eğitimi olarak bildiğimiz mesleki eğitim merkezleri örgün eğitim kapsamına alındı. Öğrencilerin bir yandan meslek öğrenip, ustalık belgesi almalarının yanında mesleki teknik Anadolu lisesi diploması da alma yolu açılması önemli motivasyon kaynağı oldu. Geçtiğimiz yılın son aylarında tüm meslek liselerinde mesleki eğitim merkezi programının açılması devletin bu alanda önemli dönüşüm kararı aldığının göstergesi diyebiliriz.

***

Sistemde öğrenciler dört yıllık eğitimleri sürecinde haftada 1 gün okulda teorik eğitim, 4-5 gün işyerinde uygulamalı eğitim yapacaklar. Öğrencilerin iş kazaları ve meslek hastalıklarına karşı sigortası devlet tarafından ödenmektedir. Sigorta pirimi yanında 9,10,11. Sınıf süresince işletme sahiplerine asgari ücretin en az % 30’u; 12. Sınıfta %50’i oranında teşvik ödemesi yapılmaya başladı. Böyle olunca sisteme ilgi arttı. Ayrıca lise diploması olanlara da 27 haftalık program, yine teşvik kapsamında olmak üzere uygulama başlatıldı.

***

Yukarda aktarmaya çalıştığım siteme öğrencilerin girebilmesi için işletme sahiplerinin veya çalışanlarının ustalık belgesi ve ek olarak usta öğretici belgesi alması gerekiyor. Genel olarak işletmelerde ustalık belgesi sorunu görülmüyor ama birçok işletmemizde, sanatkârımızda usta öğretici belgesi bulunmuyor. Böyle olunca da sistemi işletmekte zorluk yaşanıyor. Usta öğretici belgesini işletme için öğretmenlik pedagojik formasyon eğitimi olarak düşünmemiz gerekiyor.

Usta öğretici belgesi nasıl alınabilir? Mesleğine ait ustalık belgesi, dört yıllık meslek liselerinden mezun olanlara verilen işyeri açma belgesi, ön lisan diploması, lisans diploması ve üst diplomadan herhangi birisi olanlar en yakın mesleki eğitim merkezine müracaat ederek usta öğretici belgesini alabilirsiniz.

***

Başvuru için bir adet biyometrik fotoğraf, kimlik kartı fotokopisi, yukarda saydığımız belgelerden sizlere uygun olanların fotokopilerini hazırlayarak, formunu doldurup başvurunuzu yapabilirsiniz. Başvuru sırasında yüz-yüze ya da uzaktan eğitim alma tercihiniz sorulacaktır. Süresi 40 ders saati. Kurs sonunda rahatlıkla cevaplayabileceğiniz sorulardan oluşan sınava katılıp usta öğretici belgenizi alabilirsiniz. Bu çok önemli, sistemin işlemesi için gerekli. Yeni düzenleyemeye göre mesleğinde on yıl fiilen çalıştığını belgeleyen kursa katılmadan doğrudan sınava katılabilir.

***

Değerli esnaf-sanatkârlarımız, iş insanlarımız ülkemize katkıda bulunmak, ekonomik gelişmemize omuz vermek için, gençlerimizin güvenli geleceklerine adım atmalarının yolunu açmak için sizler de üzerinize düşeni yapmalısınız…

 

 

 

 

Bu yazı toplam 203 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.


 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi AramaSAKARYASPOR PUAN DURUMU