Günün Tarihi:7 Mayıs 2021

Uzaktan Çalışma Yönetmeliği-123 Mart 2021 , Salı


Seyfi Yücel

Pandemi döneminde hayatımıza yeni kavramlar girdi; yeni alışkanlıklar, davranışlar, yöntemler edinmeye, öğrenmeye başladık. Salgın her sektörü doğrudan veya dolaylı olarak etkiledi. Çalışma hayatı en çok etkilenenler arasında. Küçüklü, büyüklü binlerce, on binlerce işletme kapandı. Sektörlerin durumuna göre bazıları da personelini organize edip evden çalışmaya başladılar. Önce eğitim sektörü, bankacılık, sigortacılık vb. bilgisayar, internet aracılığı ile yapılabilecek işler evden yapılmaya başlandı. “Kurallar ihtiyaçtan doğar” anlayışı ile devlet bu alanla ilgili düzenleme yaparak yürürlüğe koydu. 10 Mart 2021 tarih ve 31419 Sayılı Resmi Gazetede yayımlan Uzaktan Çalışma Yönetmeliği yürürlüğe girdi. Endüstri ilişkileri, iş hukuku eğitimi almış bir vatandaş olarak bu yönetmeliği, arka planını ve değerlendirmemi sizlerle paylaşmak istiyorum.

***

Uzaktan çalışma kavramı pandemi döneminde daha çok gündeme gelmiş olmasına rağmen aslında iş hukukumuzda olan bir kavram. Şöyle ki; 10 Haziran 2003 tarih ve 25134 Sayılı Resmi Gazetede yayımlanan 4857 Sayılı İş Kanunu’nda olan bir kavramdı.

***

14. maddenin başlığı “Çağrı üzerine çalışma” iken 6 Mayıs 2016 tarih-6715 sayılı kanunla, 2. Maddesiyle madde başlığına “uzaktan çalışma” kavramı eklendi. Pandemi nedeniyle gündeme gelen uzaktan çalışma kavramı aslında 2016 yılında iş hukukumuza girmiş oldu.

***

Yönetmeliğin ayrıntılarını incelemeden önce iş kanununun 14. Maddesini ana hatlarıyla anlamamızda, aktarmamızda yarar olduğu düşüncesindeyim. Kanunun ilgili maddesi öncelikle “çağrı üzerine çalışma” kavramını tanımladığını görüyoruz. Yazılı sözleşme ile işçiye ihtiyaç duyulması halinde edimin yerine getirileceği kararlaştırıldığı iş ilişkisi, çağrı üzerine çalışma olarak belirlenirken kısmi süreli iş sözleşmesi olarak tanımlandığını görüyoruz.

 

Haftalık, aylık veya yıllık bir zaman dilimi belirlenmediği taktirde, haftalık çalışma süresi yirmi saat olarak belirlenmektedir. Sözleşme yapıldıktan sonra işçi çalışsın veya çalıştırılsın veya çalıştırılmasın ücrete hak kazanır. Ayrıca çağrı üzerine yapılacak işlerde işveren, işçiye dört gün önceden çağrı bildirimini yapması gerekmektedir. Her çağrı döneminde işveren işçiyi günde üst, üste en az dört saat çalıştırmak durumundadır.

***

Çağrı üzerine çalışma kavramından sonra maddeye 2016 yılında eklenen uzaktan çalışma; işçinin, işveren tarafından oluşturulan iş organizasyonu kapsamında iş görme edimini evinde ya da teknolojik iletişim araçları ile işyeri dışında yerine getirmesi esasına dayalı ve yazılı olarak kurulan iş ilişkisidir denilerek tanımlanmıştır.

***

Yapılacak iş sözleşmesinde; işin tanımı, yapılma şekli, işin süresi ve yeri, ücret ve ücretin ödenmesine ilişkin hususlar, işveren tarafından sağlanan ekipman ve bunların korunmasına ilişkin yükümlülükleri, işverenin işçiyle iletişim kurulması ile genel ve özel çalışma şartlarına ilişkin hükümler yer alır.

***

Uzaktan çalışmada işçiler, esaslı neden olmadıkça salt iş sözleşmesinin niteliğinden ötürü emsal işçiye göre farklı işleme tabi tutulamaz. Özetle tam zamanlı çalışan işçiler hangi haklara sahipse uzaktan çalışan işçiler de aynı haklara sahip denilmektedir. İşverene uzaktan çalışan işçinin iş sağlığı ve güvenliği önlemleri ile ilgili çalışanı bilgilendirmek, gerekli eğitimi vermek, sağlık gözetimin sağlamak ve gerekli ekipmanları sağlama yükümlülüğü bulunmaktadır.

***

Uzaktan çalışma usul ve esasları, işin niteliği dikkate alınarak hangi işlerde uzaktan çalışmanın yapılamayacağı, verilerin korunması ve paylaşılmasına ilişkin kuralların uygulanması ile diğer hususlar Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından çıkarılacak yönetmelikle belirlenir denilmektedir. Gelecek haftaki yazımızda da sözü edilen yönetmeliği incelemeye çalışacağız.

 

 

Bu yazı toplam 2108 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

 

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU