Günün Tarihi:7 Mayıs 2021

Uzaktan Çalışma Yönetmeliği-230 Mart 2021 , Salı


Seyfi Yücel

Geçtiğimiz hafta yayımlanan yazımda pandemi döneminde daha çok gündemimize gelen uzaktan çalışma kavramı üzerinde durmaya çalışmıştık. Özetle, 4857 Sayılı İş Kanun’un 14. Maddesine, 6 Mayıs 2016 tarih ve 6715 Sayılı Kanun’la eklenen 2. Maddesi ile çalışma hayatımıza girdiğiniz, kanunun ilgili maddelerinde yönetmeliğe dayanak oluşturan ana ilkeleri aktarmaya çalışmıştık. Bugün de yeni yayımlanan yönetmeliğin unsurlarına değinmeye çalışacağız.

***

Uzaktan Çalışma Yönetmeliği, 10 Mart 2021 tarih ve 31419 sayılı Resmi Gazete de yayımlanarak çalışma hayatımıza resmen girmiş oldu.

***

Yönetmeliğin amacının, uzaktan çalışmanın yapılamayacağı işleri, verilerin korunması ve paylaştırılmasına ilişkin işletme kurallarının uygulanmasına ve uzaktan çalışmanın usul ve esasları belirlemek olduğunu görüyoruz. Yasa yapma tekniği bakımında ‘uzaktan çalışmanın yapılamayacağı işleri’ tanımlanmaktadır. Bu noktaya dikkat edilmesi gerektiğini belirtmekte yarar görüyorum.

***

4857 sayılı İş Kanununun 14. Maddesi uyarınca uzaktan çalışanları kapsadığı; Uzaktan çalışan, iş görme ediminin tamamını veya bir kısmını uzaktan çalışarak yerine getiren işçiyi tanımlanmaktadır.  Uzaktan çalışma, işçinin, işveren tarafından oluşturulan iş organizasyonu kapsamında iş görme ediminin evinde ya da teknolojik iletişim araçları ile işyeri dışında yerine getirilmesi esasına dayalı ve yazılı olarak kurulan iş ilişkisini, ifade eder denilerek özetle, uzaktan çalışma evde veya işyeri dışında büro vb. mekânlarda yapılabileceği ifade edilmektedir. Uzaktan çalışma, işçi ile işveren arasında yazılı yapılmasının zorunlu olduğu vurgulanmaktadır.

***

Uzaktan çalışan işçi ile işveren arasında iş ilişkisi yazılı yapılır. Sözleşmenin temel unsurlarında ücret ve ödeme şekli, işveren atarından sağlanan iş araçları, ekipmanlar ve bunların korunmasına ilişkin kurallar; işçinin ve işverenin iletişim ve resmi tebligat adresleri ile genel ve özel çalışma koşullarının bulunması gerekmektedir. Bu ana unsurlara ek olarak başta iş kanununa ve diğer düzenlemelere uygun olmak tarafların üzerindeki karşılıklı anlaşma sağladıkları maddeler yazılabilecektir.

***

Çalışma mekânları nasıl düzenlenecek? Yönetmeliğe göre çalışma mekânları işe başlamadan önce düzenlenecek. Düzenlemeyle ilgili maliyetler işçi ile işverenin birlikte belirleyeceği öngörülmektedir. Çalışma ilişkisinde işçinin, işverene karşılık dava zayıf olduğunu değerlendirirsek çalışma ortamının hazırlanması ile ilgili maliyetin karşılanması konusunun muğlak olduğunu, ilerleyen zamanda yönetmelikte bu maddenin işçiyi koruyacak şekilde düzenlenmesi gerektiği kanaatindeyim.

***

Malzeme ve iş araçlarının temini ve kullanımı nasıl olacak? Uzaktan çalışanın mal ve hizmet üretimi için gerekli malzeme ve iş araçları iş sözleşmesinde aksi kararlaştırılmamışsa işveren tarafından sağlanması esas olduğu vurgulanmaktadır. Bu malzemelerin ve iş araçlarının kullanımı, bakımı, onarım koşulları açık ve anlaşılır şekilde uzaktan çalışana bildirmeyi işvereni yükümlü kıldığını görüyoruz. İş araçları işveren tarafından sağlanacaksa teslim tarihinde listesi, teslim tarihindeki bedelleri işçiye yazılı olarak teslim edilecektir. Teslim edile malzemelerin listesi işçiye imzalatılarak, işçinin özlük dosyasına konarak, işveren tarafından saklanacaktır. İş araçları listesi, iş sözleşmesinde açıkça belirtilmişse ayrıca liste hazırlamaya gerek duyulmayacaktır.

***

Üretim maliyetleri nasıl karşılanacak? İşin yerine getirilmesinden kaynaklanan mal veya hizmet üretimiyle doğrudan ilgili zorunlu giderlerin tespit edilmesinde ve karşılanmasına ilişkin hususlar iş sözleşmesinde belirtilir deniliyor. İşçi uzaktan çalışmayı evinde yerine getirdiğini düşünürsek, hizmet üretimiyle ilgili evde harcanan elektrik, su, doğalgaz, sarf malzemeleri, kira bedelinin karşılanması uzaktan çalışan işçiyle, işvereni anlaşmazlık noktasına götürebileceğini söyleyebiliriz.

***

Gelenek hafta uzaktan çalışmanın diğer unsurlarını değerlendirmeye çalışmaya devam edeceğim.

 

 

 

 

 

Bu yazı toplam 1826 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

 

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU