Günün Tarihi:16 Haziran 2021

Uzaktan Çalışma Yönetmeliği-36 Nisan 2021 , Salı


Seyfi Yücel

Geçtiğimiz hafta uzaktan çalışma yönetmeliğinin; amaç, kapsam, dayanak, tanımlar, sözleşmenin şekli ve içeriği, malzeme ve iş araçlarının temini, üretim maliyetlerinin karşılanmasını incelemiştik. Bu hafta kaldığımız yerden devam etmek istiyorum.

 

Uzaktan çalışmada süre nasıl belirlenecek? Bilindiği gibi 4857 sayılı İl Kanunu’nun 63. maddesinde işçilerin haftalık çalışma süreleri 45 saat olarak belirlenmiştir. Bu süre, haftanın günlerine eşit olarak paylaştırılarak 7 buçuk saatle sınırlandırılmıştır. Uzaktan çalışma yönetmeliğinde süre belirtilmediğini görüyoruz. Çalışma aralığı, süresi sözleşmeyle belirleneceği; İş Kanununun ilgili maddesine atıfta bulunarak taraflarca çalışma saatlerinde değişiklik yapılabileceği ifade edilmektedir. Özetle, uzaktan çalışma süresinin haftada 45, günlük 7 buçuk saati aşmayacak şekilde düzenleneceği görülüyor ancak taraflar sözleşmeyle daha az süreli, farklı aralıklarda çalışma saati belirleyebilecektir. Fazla çalışma, yani mesai uygulaması da iş kanununun 4-10. maddelerinde belirlenen esaslara göre yapılabilecektir.

***

İletişim nasıl sağlanacak? İşçi ile işveren arasında iletişim yöntemi, çalışma zaman aralığı, uzaktan çalışan ile işveren arasında karşılıklı anlaşılarak sözleşmede belirtilmesi gerekecektir. Telefon, mail, adres, internet sayfası adı gibi bilgiler sözleşmede belirtilerek iletişim ve resmi tebligatlar sözleşmede belirtilen işletişim kanalları aracılığı ile yapılabilecektir.

***

Kişisel verilerin korunması nasıl sağlanacak? Son dönemde sıklıkla gündeme gelen Kişisel Verilerin Korunması Kanunu, 7 Nisan 2016 tarihli ve 29677 Sayılı Resmi Gazete ’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Yönetmeliğin ilgili maddesinde, işverene hangi verilerin korunacağını, şeklini, tanımını, kapsamını, verilerin korunmasıyla ilgili işletme kurallarını, veri koruma mevzuatını uzaktan çalışana bilgilendirme yapma yükümlülüğü getirmektedir.

***

6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu gereğince işveren, iş sağlığı ve güvenliği önlemleri hususunda çalışanı bilgilendirmek, eğitim vermek, sağlığına korumak, ekipman sağlamak, sağladığı ekipmanlar için gerekli iş güvenliği tedbirlerini almakla yükümlü kılınmaktadır.

***

Hangi işlerde uzaktan çalışma yapılamayacaktır? Yönetmelikte belirlenen hükümler doğrultusunda özetle, tehlikeli kimyasal madde, radyoaktif maddelerle çalışma, işlenmesi, biyolojik etkilere maruz kalınan işler, kamu kurumlarında hizmet alımıyla ilgili işler, milli güvenliği gerektiren işler ile ilgili birimler tarafında hangi işlerin uzaktan yapılamayacağını belirlediği işlerde uzaktan çalışma yöntemi kullanılamayacaktır.

***

Uzaktan çalışmaya geçiş nasıl sağlanacak? Halen doğrudan çalışma sözleşmesi kapsamında olan işler, tarafların karşılıklı anlaşmaları suretiyle uzakta çalışma yöntemine dönüştürülebilecektir. İşçinin talebini yazılı vermesi zorunludur. İşverence değerlendirilir. İşveren, işin niteliğinin uzaktan uygunluğunu inceler. Değerlendirmesini, kararını otuz gün içinde yazılı olarak bildirir. Talep kabul edildiği takdirde yönetmeliğin 5. maddesinde belirlenen esaslara göre sözleşme yapılır. İşçi, ilerleyen zamanda tekrar işyerinde çalışma talebinde bulunabilir. İşveren bu talebi öncelikle değerlendirmek durumundadır. Uzaktan çalışmanın zorlayıcı sebepler oluşturması durumunda, yapılan işin tamamının veya bir bölümünün doğrudan çalışmaya dönüştürülmesi için işçinin talebi veya onayı aranmaz.

***

Uzaktan Çalışma Yönetmeliği 10 Mart 2021 tarihi itibariyle yayımlanarak yürürlüğe girmiştir. Yürütülmesi de Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından üstlenilmiştir.

***

Çalışma hayatımızda yeni model oluşturan uzaktan çalışma yöntemini ana hatlarıyla tanıtmaya çalıştık. Çalışanlarımıza, işverenlerimize, ülkemize hayırlı olmasını diliyorum…

 

 

 

Bu yazı toplam 1757 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

 

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU