Günün Tarihi:7 Temmuz 2020

Vakalar azalırken artan tehlike3 Haziran 2020 , Çarşamba


Cevdet Güngör

Dünyanın başına bela olan koronavirüsü şüphesiz bizleri de ciddi anlamda tehdit etti, etmeye de devam ediyor.

            Şu bir gerçek virüs ile mücadele de, başta sağlık ordumuz olmak üzere iyi bir sınav verdik.  Son günlerde virüsün etkisi giderek azalıyorSakarya’da da gerçekten iyiye gidiş  var.  Sakarya Valisi Ahmet Hamdi Nayir’de  son pandemi toplantısında iyiye gidişi şöyle  açıkladı:

Vakaların görüldüğü ilk günlerde Toyota-Sa Acil Yardım Hastanesi Pandemi Hastanesi olarak kullanıldı, ardından Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin ana binasını da kullandık. Bu süreç içerisindeki servislerde pozitif vaka ile yatan hasta sayımızın 427’ye kadar ulaştığı günümüz oldu, yoğun bakımda ise zaman zaman 40’a yakın pozitif vakalı hastalarımızın olduğu günler yaşadık. Geldiğimiz duruma baktığımızda en son ikisi solunum cihazına bağlı 3 tane yoğun bakımda olan hastamız var. Servislerimizde pozitif vakalı hasta sayısı 40’a düştü. Rakamlara baktığımızda çok iyi bir noktada olduğumuz görülüyor. Almış olduğumuz tedbirler ve başta sağlık teşkilatımız olmak üzere ilgili tüm arkadaşlarımızın yoğun çabaları ile hastanede yatan hasta sayımızı, yoğun bakımdaki hasta sayımızı çok önemli ölçüde azalttık.” 

            ***

            Ancak uzmanlar vakalar azalırken artan tehlikeye özellikle dikkat çekiyorlar. Oda vaka sayısı giderek azalıyor diye önlemleri savsaklamak.

            Yine uzmanlara göre korona tehlikesi hiçbir zaman tamamen yok olmayacak. Bu nedenle  yaşam tarzımızı korona endeksli sürdürmek zorundayız. Bu konuda  bizlere düşen görev  öncelikle  maske  takmayı ve sosyal mesafeye uymayı yaşam tarzı haline getirmek.

            Böyle yapısında “Şerbetli efsanesi” olan bizler için bu yaşam tarzına uymak  pek kolay olmayacak gibi duruyor. Ama bu gerçeği kabul etmek zorundayız. Siz “Ben şerbetliyim” diye düşünebilirsiniz. Ancak en yakınlarınız  sizin kadar şerbetli(!) olmayabilir. Kendiniz için olmasa da çoluk çocuğumuz için yeni yaşam tarzına uymamız gerekiyor.

            Yoksa yaşadığımız bu tehlikeden sonra tedbirsizlik nedeniyle gelecek bir 2. dalga çok vahim sonuçlar doğurabilir.

            Bu nedenle vakalar azalıyor diye  gevşemek yok.

   65 yaş üstü vatandaşların durumu 

            Korona  illeti ile ilgili önlemler arasında en çok rahatsızlık duyan kesim 65 yaş üstü vatandaşlar oldu. 65 yaş üstü vatandaşlara uygulanan sokağa çıkma yasağı, bence hem toplum hem de 65 yaş üstü vatandaşlar tarafından yanlış algılandı.

            Vatandaşlar 65 yaş üstü kimseleri sanki potansiyel virüs yayıcı gibi algıladı. Tabi bu yanlış algı 65 yaş üstü vatandaşları da rahatsız etti. Sanırım bu rahatsızlığı önleme adına 20 yaş altı kimseler için de sokağa çıkma yasağı getirildi. Ama 65 yaş üstü  vatandaşlar için ilk andaki algı devam edip gidiyor.

***

            İşin doğrusu 65 yaş üstü için getirilen sokağa çıkma yasağı onların potansiyel virüs yayıcısı olmasından değil onların sağlıklarını koruma adına getirilen bir yasak.

            Çünkü koronavirüs nedeniyle  meydana gelen ölümlerin büyük çoğunluğu 65 yaş üstü kişileri kapsıyor.

            Geçtiğimiz günlerde Sakarya Valisi Ahmet Hamdi Nayir’in yaptığı: “Sakarya’daki korona nedeniyle yaşanan ölümlerin yüzde 80’e yakın bölümü 65 yaş üstü vatandaşlarımızdan oluşuyor” şeklindeki açıklaması biraz satır aralarında kaldı gibime geliyor

            Şu gerçeği kabul etmek ve sindirmek gerekiyor.

            “65 yaş üstüne getirilen sokağa çıkma yasağı onların potansiyel virüs yayıcı olduklarından değil. Onları koruma amaçlıdır.”

            Örneğin ben  aslında anne yaşım 60 olmasına rağmen  2,5 aydır dışarı çıkmıyorum.  Sanırım yakın zamanda bu yasakta kalkacaktır.

            Ancak yasak kalktığında  önlemlere çok daha özenle uymak zorundayız. Dedim ya artık önlemlere uymak yaşam tarzımız olmak zorunda.

 

Bu yazı toplam 297 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU