Günün Tarihi:9 Mayıs 2021

Vali Kaldırım dikkat çekti1 Temmuz 2020 , Çarşamba


Cevdet Güngör

Sakarya tabiat güzellikleri açısından Türkiye’nin en nadir köşelerinden biridir.  AKP Sakarya eski Milletvekili Mustafa İsen  Sakarya’nın bu özelliğini Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri olduğu dönemde ilk kez ciddi olarak: “Sakarya Allah’ın kendisi için ayırdığı güzellikte bir yerdir” sözleri ile  seslendirmiştiMustafa İsen o dönemde Sakarya’nın turizmde marka şehir olması için Sakarya Valiliği bünyesinde  2008  yılında bir çalışma başlatmıştı.

            İsen’in bu çalışmasına karşı zamanın Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Duran hemen karşı  atağa(!) geçmişti.

            Duran, Sakarya’nın turizmde marka olması için Dünya’da marka sihirbazı olarak bilinen Christer Asplund’u ilimize getirtmişti. Asplund şöyle iki gün Sakarya’yı gezmiş ve ardından: “Sakarya  İstanbul’un metrosu olarak marka olabilir” yada benzeri bir kehanette bulunarak ilimizden ayrılmıştı.

            Tabi bu arada Mustafa İsen’in Sakarya’nın turizmde marka olması için başlattığı çaba da güdük kalmıştı.

                                                    Vali Okutan dönemi 

            Sakarya’nın turizm potansiyeline dikkat çeken ve bu konuda  marka olması için ciddi çalışmalar yapan  bir başka isim ise zamanın Sakarya Valisi Nuri Okutan olmuştu. Okutan, Sakarya’nın özellikle doğa turizminde adımı duyurabilmek için Mudurnu Deresi’nde rafting yapmış, Serdivan’da yamaç paraşütü ile havalanmış ve Sapanca Gölü’nde katamaran  ile gezmişti. Okutan’ın bu çabaları ciddi bir sonuca ulaşamamıştı.

            Yine Sakarya’nın turizmde marka olması için çaba gösteren bir diğer isim ise zamanın AKP Sakarya eski Milletvekili, Aile ve Sosyal Politikalar eski Bakanı Ayşenur İslam olmuştu.

            İslam, Sakarya’nın turizm harikası yörelerini tanıtmak için Türkiye’nin ünlü turizm yazarlarını ilimize getirmiş ve kendileri  iki gün   ilimizin doğa harikası yörelerini gezmişlerdi. Ancak dönüşlerinde Sakarya’nın turizm değerlerini anlatmak için öyle aman aman ciddi yazılar yazdıklarını hatırlamıyorum.

                                                İnşallah bu kez başarıya ulaşır 

            Sakarya’nın yeni Valisi Çetin Oktay Kaldırım, henüz makamına oturmadan ilimizin  doğa harikası yörelerinden  Taraklı’yı ve yaylalarını dolaşarak işe başladı.

            Kaldırım, ilçe ziyaretlerini sürdürürken  ilimizin doğa harikası yörelerine de dikkat çekiyor.  Kaldırım, bu gezileri sırasında, daha önce Mustafa İsen’in sözlerini hatırlatır bir şekilde: “Yeryüzünde cennetten bir köşe varsa orası da  Sakarya’dır” demiş.

            Kaldırım, Sakarya’nın doğa turizmi açısından  Hiking (Günlük doğa yürüyüşü), Trekking (Konaklamalı doğa yürüyüşü),  Camping, Glamping (Konforlu çadır kampı),  Paragliding (Yamaç Paraşütü)  ve Biking (Dağ bisikleti)  sporları ile turizmde öne çıkacağını ifade etmiş. Tabi bu aktivitelerin adının iyi bir organize ve pazarlama ile duyulabileceğini de kaydetmiş.

                                                        ***

            Vali Kaldırım’ın doğru tespitlerine ve Sakarya’nın doğa turizminde öne çıkması yolundaki  düşüncelerine kimsenin diyeceği bir şey olamaz.

            Gelecekte Sakarya’nın Türkiye’de hatta Dünya’da doğa turizminde adının duyulmasını kim istemez?

            Dilerim Vali Kaldırım, bu güzel düşüncelerini hayata geçirir.  Bu düşünce nasıl hayata geçer? Kentin tüm kurum ve kuruluşları kendisine destek olursa hayata geçer.

            Sakarya’nın doğa turizminde  marka olmasını kim istemez?

            Kimse Kaldırım’ın çabalarına uzaktan bakmaz ve destek olursa neden olmasın!

 

Bu yazı toplam 617 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

 

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU