Günün Tarihi:28 Eylül 2020

Vali Kaldırım ve turizm11 Ağustos 2020 , Salı


Cevdet Güngör

Sakarya’nın yeni  Valisi Çetin Oktay Kaldırım ilimize göreve gelmeden önce projeleri geldi. Örneğin Kaldırım,  henüz Sakarya’ya gelmeden 537 milyonluk yeni nesil yatırım müjdesi verdi. Kaldırım, Sakarya’da göreve başlar başlamaz ilçeleri gezdi. Kendi ifadesi ile Sakarya tabiat güzellikleri açısından cennetten bir köşe. Vali Kaldırım Sakarya’nın turizm potansiyelinin gelişmesi adına geçtiğimiz günlerde  şöyle bir twitt attı.

            “Turizmde Kovit-19 salgını sonrası yeni konsept ve trendlere uygun projeler geliştiriyoruz. Muhteşem güzellikler içinde  doğa ile uyumlu yeni konsept ve trendlere uygun konaklama, kamping ve glamping mekanlarına ne dersiniz?

            Ne diyeceğiz “Allah” deriz.

                                                                 Mahsun şehir Taraklı

               Bu arada Sakarya’nın yıllardır ihmal edilmiş, hak ettiği turizm  katkısını yeterince alamamış yöreleri var. Örneğin Taraklı…   

            Taraklı tarihi dokusunun güzelliğinin yanı sıra Türkiye’deki 11 sakin şehirden biri.  Sakin şehrin ne demek olduğunu bir kez daha hatırlayalım.

       “Orijinal adı Cittaslow olan sakin şehir kavramı, İtalyanca citta (şehir) ve İngilizce slow (yavaş) kelimelerinden oluşuyor. Cittaslow, uluslararası etkinliğe sahip kasabaların ve şehirlerin katıldığı bir kentler birliği. Cittaslow’un bugün 30 ülkede 208 üyesi bulunuyor. Cittaslow, bugüne kadar Türkiye’den 11 şehir, ilçe veya kasabayı ‘sakin şehir’ olarak seçti.

           Taraklı Türkiye’deki 11 sakin şehirden biri özelliğinin yanı sıra ne yazık ki  özellikle turizm açısından “Mahsun”  bir şehir.

  ***

            Taraklı kültür turizminin  gerçekten mahsun bir ilçesi.  Bugün Taraklı’da  restore edilip iç turizmin hizmetine girmeyi bekleyen  tescilli ve koruma altında 110 yapı var.  Bunların içinde rölevesi hazır restore edilmeyi bekleyen 22 ev bulunuyor. Ancak sadece bulunmak ile kalıyor. Restore edilip kültür turizminin hizmetine girmeyi sakin sakin bekliyorlar.

            *** 

Ancak Taraklı’nın kültür turizminde hak ettiği değeri bulması Safranbolu’ya alternatif olabilmesi için artık bir şeylerin yapılması gerekiyor.  

Taraklı  evlerinin turizm açsından değerlendirilmesi adına zamanın Sakarya Valisi Cahit  Kıraç gerçekten ciddi çalışmalar yaptı.  Kıraç’tan sonra  göreve gelen Vali Nuri Okutan’da  konuya eğildi.  Örneğin Kıraç’ın teşviki ile   Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası  “Fenerli Evi”  restore edip müze olarak ziyarete açtı. Ancak Kıraç ve Okutan’dan sonra Taraklı evleri sanki kaderine terkedilmiş bir duruma geldi.

Bırakın yeni restore çalışmalarını Hacı Atıflar Han restore edilip üst katı öğretmenevi, alt katları ise yöresel ürünlerin pazarlanacağı bir çarşı haline getirilecekti.  Getirilmeyi bekleyip duruyor

***

Taraklı ne yazık ki turizm açısından ileriye gitmek bir kenara her gün daha geriye gidiyor. Örneğin Taraklı İpek Yolu Belediyeler Birliği’nden çıktı. Taraklı’da ne Sakin  Şehir Derneği ne de Yerel Kültür Derneği aktif bir durumda değil. Hadi Sakin Şehir Derneği neyse de Yerel Kültür Derneği’nin eskisi gibi aktif olmamasına diyecek bir şey bulamıyorum.

Öncelikle Taraklı’nın yerel yönetimi  Taraklı’ya sahip çıkmalı.

Gerisini Sakarya’da turizmin gelişmesini planlayan Vali Kaldırım getirir  diye umut ediyorum.

Ahde vefa örneği

 

CHP Kadın Kolları Genel Başkanlığına Aylin Nazlıaka seçildi. Dört rakibi ile yarışan Nazlıaka ciddi bir oy farkıyla seçimi kazandı. Ailesi Adapazarlı olan ve ilimizle ilişkilerini hiç koparmayan Nazlıaka’nın parti meclisi listesinde CHP İl Kadın Kolları Başkanı Azize Çeroğlu da yer aldı. Böylece Çeroğlu CHP İl Kadın Kolları parti meclisinde yer aldı. CHP Sakarya kurultay delegeleri son yapılan kongrede Kılıçdaroğlu’nun aday listesinde yer almayan Nazlıaka’ya tam destek vererek parti meclisine girmesini sağlamışlardı. Siyasette pek ahde vefa olmaz. Ancak Nazlıaka, Sakarya kurultay delegelerinin parti meclisi seçiminde kendisine verdiği desteğe bir ahde vefa örneği göstererek Azize Çeroğlu’nu kadın kolları parti meclisi listesinde yer verdi. Üstelik Çeroğlu’nun böyle bir talebi olmamasına rağmen. Nazlıaka ve Çeroğlu’na yeni görevlerinde başarılar diliyorum.

 

Bu yazı toplam 514 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU