Günün Tarihi:6 Haziran 2020

Vali Nayir’e kulak verilmeli!1 Nisan 2020 , Çarşamba


Cevdet Güngör

Asrın illeti koronavirüsü ile mücadele  sürüyor.   Dün  sabah Sakarya Valisi Ahmet Hamdi Nayir ile mücadele konusunda nerede olduğumuzu konuştuk.

            Vali Nayir,  mücadele ile gelişmelerin olumlu olduğunu merkezi   ve yerel yönetimlerin uyum içinde çalıştıklarını belirtti.  İl Sağlık Müdürlüğü’nün büyük bir özveri ile görev yaptığını belirtti. Ancak mücadele konusunda kendisinin  uyarısı var, buna  yerinde bir  istek de denebilir.

            Vali Nayir  mücadele konusunda Sağlık Bakanlığı’nın da özellikle üzerinde durduğu sokağa çıkmama konusunda  sıkıntıların olduğunu  kaydetti.

            Nayir, mücadelede sokağa çıkmamanın büyük önem taşıdığını bir kez daha vurgulayarak: “Geçtiğimiz cumartesi ve pazar günleri sokağa çıkılmaması konusu  istenilen  seviyedeydi.  Ancak pazartesi günü Çark Caddesi yine çok yoğundu.  Vatandaşlarımız  her şeyden önce kendi sağlıklarını düşünerek çok mecbur olmadıkça sokağa çıkmamalılar” 

***

            Korona ile mücadelede en büyük faktör sokağa çıkmamak. “Bana korona vız” gelir anlayışından kurtulmamız gerekiyor. Ne yazık ki, korona illetinin “Vız” geldiği filan yokGamlı baykuşluk yapmak istemem ama artık Sakarya’da da koronadan ölümler olmaya başladı.  Şuanda bir elin parmakları kadar olduğu söyleniyor. Yani işin şakası yok.  Vali Nayir’in de  ısrarla üzerinde durduğu gibi  sokağa çıkmama önlemini ciddiye almalıyız.

                        250 yataklı hastanede olumlu gelişme 

            Şimdi de korona ile mücadelede yatak kapasitesi sorununa ciddi bir çözüm getirecek olan 250 yataklı hastanenin son durumu ile ilgili gelişmelerden söz etmek istiyorum.

            Sakarya Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin yanında yapımı tamamlanan  hastane   AKP Sakarya Milletvekili ve Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz’un yaptığı açıklamadan da görüldüğü gibi bu hafta sonunda hizmete girecek. Dilimiz alışmış bu hastaneye 250 yataklı hastane diyoruz. Ancak yapılan son değişiklikler ile hastane  295 normal yatak ve 75 yoğun bakım olmak üzere  toplam 370 yataklı olacak.

            Korona ile mücadele 400 yataklı Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin yükünü hafifletecek olan Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi’nin bir an önce hizmete girmesi için gerçekten eskilerin tabiri ile meçi(yardımlaşma) yapıldı.

            Adapazarı Belediyesi  hastanenin çevre düzenlemesini yaptı. Hastanenin eksik olan kanalizasyon  bağlantısı  Büyükşehir Belediyesi SASKİ Genel Müdürlüğü tarafından  yapıldı.  Hastanenin şuanda yatakları konusunda bir sıkıntı yaşanıyor. O da Sakarya kaynaklı değil. Parası daha önceden ödendiği halde yüklenici firma yatakları teslim konusunda ihmalkar davranıyor. Bu konuda Ankara’da  Ali İhsan Yavuz  tarafından takip ediliyor.  Dün Yavuz ile de bir görüşme  yaptım.  Hastanenin Cuma günü tam kapasite ile olmasa bile açılacağını ve  kalan eksiklerin de biran önce tamamlanacağını belirtti.

            ***

            250 yataklı (Dilimiz hala eskiye takılıyor. 370 yataklı olacak) hastanenin hizmete girmesiyle birlikte koronavirüsü salgını tedavilerinin burada yapılması sağlanacak. Böylelikle mücadele  tek bir merkezde yani yeni  açılacak olan hastanede yapılacak.

            Daha önce tedaviler zorunlu olarak Toyota-Sa (Altınova) Hastanesi   ile Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin bir bölümünde yapılıyordu. Sıkıntılı bir durumdu.  Hastanenin 1. 2. ve 4. katlarında koronavirüsü olan hastaların tedavisi yapılırken; diğer bölümler ise diğer hastaların iyileştirilmesi için çalışılıyordu.  En azından hastaların psikolojileri açısından sıkıntılı bir durumdu.  Şimdi yeni hastaneyle birlikte korona ile mücadele ayrılırsa bu  olumsuz  durum ortadan kalkacak.

 ***

Evet, alınan tüm önlemlere rağmen korona illeti konusunda hala ciddi bir tehdit altındayız. Öncelikle hepimiz bu gerçeği kabul edip, başta sokağa çıkmama olmak üzere tüm önlemlere uymalıyız.

 Hem de öyle ucundan tutarak değil.

 

Bu yazı toplam 303 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU