Günün Tarihi:3 Ağustos 2020

VASİYETNAME TÜRLERİ27 Temmuz 2019 , Cumartesi


Orhan Sinan Dural

Herkes birgün ölecektir. Hukukun ölüm ile ilişkisini miras hukuku adlı hukuk dalı incelemektedir. Bir başka deyişle miras hukuku mevzuatı ölüme bağlanan hukuki sonuçları düzenlemektedir. Ölüme bağlanan hukuki sonuçlardan biride vasiyetnameler ile ilgili hükümlerdir. Ölen kişi ölmeden önce geçerli bir vasiyetname düzenlemiş ise; merhumun ölümü sonrası vasiyetnamede düzenlediği hususlar kanun tarafından özel hükümlere bağlanmıştır. Bu haftaki yazımda vasiyetnamenin çeşitleri ve vasiyetnameye bağlanan hukuki sonuçları siz değerli okuyucularımla paylaşacağım.

***

            Türk Miras Hukuku’nda vasiyetname üç türdür. Bunlar; 1- El yazılı vasiyetname, 2- Noterde resmi şekilde düzenlenmiş vasiyetname, 3- Sözlü vasiyetname. Öncelikle bu vasiyetnamelerin nasıl düzenleneceğini anlatalım sonrasında vasiyetnameye bağlanan hukuki sonuçlara geçelim. El yazılı vasiyetname vasiyetname türleri arasındaki en kolay düzenlenen vasiyetname türüdür. Bu şekilde vasiyetname düzenlemek için bir kağıda son arzularınızı yazmanız gerekmektedir. Tüm vasiyetname el yazısıyla yazılmalıdır. Bilgisayar yazısı ile yazıp imzalamanız halinde vasiyetnameniz usulüne uygun düzenlenmiş sayılmayacaktır. Ayrıca vasiyetnameyi yazdığınız tarihi atmanız ve kesinlikle imzanızın kağıtta bulunması gerekmektedir. Tarihi illaki gün ay yıl şeklinde yazmanıza gerek yoktur. Eğer yazınızdan vasiyetnamenin hangi gün ay yılda yazıldığı anlaşılabiliyorsa yeterlidir. Örneğin tarihi “Kızımın 25. yaş günü” olarak belirtebilirsiniz. Böyle bir tarih vasiyetnamenin hangi yılda hangi ayda ve hangi günde yazıldığını yeterince aydınlattığı için geçerli bir tarih sayılacaktır.

***

            Resmi vasiyetname noter, sulh hakimi yahut yetkili resmi memur önünde iki kişinin tanıklığında yapılmış olan vasiyetname türüdür. Resmi vasiyetnameninde okuma-yazma bilip bilmemenize göre iki türü bulunmaktadır. Eğer okuma-yazmanız varsa vasiyetinizi resmi memura sözlü yahut yazılı olarak bildirirsiniz. Resmi memur vasiyetnamenizi yazar ve okumanız için size verir. Sizde okuduktan sonra uygun görürseniz imzalarsınız. Resmi memurda sizin imza atmanızdan sonra tarih ekler ve kendi imzasını atar. Bu işlemlerden sonra iki tanıkta vasiyetçinin vasiyetnameyi okuyup son arzularına uygun bulduğunu ve vasiyetçinin vasiyetname düzenlemeye ehil göründüğünü yazılı olarak beyan eder ve imzalarını atarlar. Okuma-yazma bilmeyenlerin resmi vasiyetname düzenlemesi için vasiyetnameyi düzenleyen resmi memurun düzenlediği vasiyetnameyi iki tanığın önünde vasiyetçiye okuması gerekmektedir. Tanıklar bu durumda bu konuda da tanıklık yaptıklarını yazılı olarak beyan edeceklerdir.

***

            El yazılı ve resmi şekilde yapılan vasiyetnamelerin haricinde birde sözlü olarak yapılan vasiyetler mevcuttur. Hukukumuzda düzenlendiği üzere mirasbırakanın; yakın ölüm tehlikesi, ulaşımın kesilmesi, hastalık, savaş gibi olağanüstü durumlar yüzünden el yazılı yahut resmi şekilde vasiyetname düzenlemeye imkanı yoksa sözlü vasiyet yoluna başvurabilmektedir. Bu şekilde vasiyet düzenlenebilmesi için vasiyetçinin son arzularını iki tanığa anlatması ve tanıklardan birinin vasiyetçinin son arzularına uygun bir vasiyetname hazırlaması ve tarih, imza atmaları gerekmektedir. Hazırlanan vasiyetnamenin tanıklar tarafından en kısa sürede mahkemeye ulaştırılması gerekmektedir. Bu 3 tür vasiyetnamenin usulüne uygun olarak hazırlanmaması durumunda vasiyetname kendiliğinden geçersiz olmayacaktır. Vasiyetnamenin hukuken geçersiz sayılabilmesi için ilgililerinin mahkemeden vasiyetnamenin iptalini dava etmeleri gerekmektedir.

 

Bu yazı toplam 299 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU