Günün Tarihi:26 Eylül 2020

Vatandaş perişan9 Ocak 2020 , Perşembe


Cevdet Güngör

Sakarya’nın sağlıktaki en büyük sorunlarından biri hatta birincisi ilimizdeki yoğun bakım kapasitesinin yetersiz olmasıdır.

            Bu nedenle yıllardır yoğum bakım servislerinde yer kalmayınca hastalar başka illere naklediliyorlar.

            Son zamanlarda yoğun bakım sıkıntısı hat safhaya vardı.  Dün Sakarya ‘da tam 36 hasta yoğun bakım sırası bekliyordu. Ayrıca Sakarya civarındaki 9 ildeki hastanelerde de yoğun bakım servislerinde yer yoktu.  Yoğun bakım hastaları ya sıra bekleyecekler ya da başka illerde yer olan yoğun bakım servislerine nakledilecekler.

            Hasta yoğun bakım hastası olduğundan doğal olarak bekletilemeyecek ve başka illere nakledilecekler.

            Bu nedenle Sakaryalı hastalar uzak yakın bakılmaksızın  başka  illerdeki yoğun bakım servislerine nakledilecekler.

            Yoğun bakım hastasının bir başka il’e sevkedilmesi demek, kendileri ile birlikte ailelerinin o il’e sevkedilmesi demek.

                  Bin yataklı hastane

            Sakarya’daki yoğun bakım  yataklarının yetersizliği şüphesiz bu günün sorunu değil. Ne yazık ki, Sakarya hastalar yıllardır zaman zaman başka illere sevkediliyorlar.  Hele de böylesi mevsim dönümlerinde yoğun bakım servisleri daha da yetersiz kalıyor.

            Sakarya’da 36 yoğun bakım hastasının, yoğun bakım yataklarında boş yer olmaması nedeniyle sıra beklemesi ne demek?

            Bunun ne demek olduğunu, yıllardır Sakarya’ya bin yataklı hastane yaptıramayanlara sormak gerekir.

            Son gelişmede gösterdi ki Sakarya’ya  yoğun bakım sorununa  da çözüm getirecek olan bin yataklı hastane  şart olmuştur.

            Dilerim AKP Sakarya Milletvekili ve Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz’un “Türkiye’de ilk yapılacak bin yataklı şehir hastanesi Sakarya’da yapılacaktır” sözü bir an önce yerine gelir.

            Yoğun bakım hastaları ve yakınları perişan başka illere taşınmaktan kurtulur.     

 

SAÜ

Rektör Savaşan ile sohbet

 

            Sakarya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fatih Savaşan, SAÜ İletişim Koordinatörü  Mikail Uğuş ile birlikte  gazetemizi ziyarete geldi. Ziyaret sırasında Savaşan ile hem Sakarya Üniversitesi hem de Sakarya üzerine sohbet ettik.

            Savaşan, açık yüreklilik ile Sakarya Üniversitesi’nin tam olarak arzu edilen bir noktada olmadığını, ancak giderek yükselen bir ivme kazandığını belirtti.

            Örneğin Sakarya Üniversitesi’ninGirişimci ve Yenilikçi Üniversite” endeksinde   4 basamak birden yükselerek  208 üniversite arasında 21 sıraya yükseldiğini  anlattı.

            Örneğin, TÜBİTAK, MARKA ve Türkiye Ulusal Ajansı tarafından Sakarya Üniversitesi’nin toplam 20 projesine destek verildiğini anlattı.

            ***  

            Savaşan, SAÜ rektörü olmadan önce 11 yıl Sakarya’da görev yaptığını belirterek, ilimizin sorunlarına hakim olduğunu kaydetti.

            Savaşan, üniversitenin Sakarya ile bütünleşmesi konusuna büyük önem verdiklerini belirterek: “Biz Sakarya için varız” dedi.

            İlimizin güncel sorunları ile de ilgilendiğini belirten Savaşan, Sakarya Büyükşehir Belediyesi’nin “Nostaljik tramvay” projesine tam destek verdiğini belirterek: “Nostaljik tramvay şehre prestij kazandıracak bir proje. Ancak Yenicami-Millet Bahçesi arasında değil, sadece Çark Caddesi’nde hizmet vermelidir” diyor.

            Savaşan, bu konuda haklı. Çünkü Yenicami-Millet Bahçesi arasında hizmet verecek nostaljik tramvay Atatürk Bulvarı’ndan geçeceği için  şehir içi trafiği 3 yerde kesintiye uğratacak.

            Savaşan, Sakarya’nın kültür ve  sanat  konusuna da önem verdiklerini  belirterek, Sakarya Üniversitesi konservatuarının çalışmaları sonrasında daha önce 7 olarak belirlenen Sakarya Türküleri’nin 42’ye yükseltildiğini de sözlerine ekledi.

            Savaşan, benim “Sakaryalı Sakarya Üniversitesi Prensibine ”  yaklaşan bir görev anlayışı içinde.

            Dilerim böyle devam eder.

 

 

 

 

Bu yazı toplam 212 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU