Günün Tarihi:20 Eylül 2021

Vatandaşa inmek, anlayabilmek...13 Eylül 2021 , Pazartesi


Murat Kaba

Geçen haftaya kadar hep genel ve detaya inmeden sözler sarfediliyordu, her şeyin yolunda gittiğini anlatan; bilhassa ekonominin başarılarına dair konuşmalar daha fazla duyuluyordu ki;

Geçen hafta “Fahiş fiyat artışını durduracağız, enflasyonu en kısa sürede kontrol altına alacağız”. Diye Cumhurbaşkanının açıklaması geldi...

Demek ki;

Hayat pahalılığına ilişkin eleştiriler ayyuka çıkmışken birileri nihayet bunun sokaktaki yansımasını Cumhurbaşkanı’na anlatmaya cesaret edebilmiş.

Bu net!.. Olması gerekendi...

Artık inkâr etmeden, pahalılığı kabul ederek fiyatların düşürülmesine çalışılacak bir dönem bekliyoruz...

Cumhurbaşkanı’nın konuşmasında bu kabullenişin yanı sıra “Ekonomideki sorunu muhalefet değil yine biz çözeriz” mesajı da vardı.

Türkiye’nin derinleşmekte olan meselelerinin en başında uzun süredir ekonomi duruyor. 

Hayat çok pahalı ve çalışanların gelir seviyesi bir yandan enflasyon, öte yandan geleneksel tasarruf aracına dönüşen döviz karşısında erimeye devam ediyor. 

Kişi başı gelirin 12 bin 500 Dolar seviyesinden 8 binin altına inmesi de bunu gösteriyor. 

Bu durumdaki bir ekonomi son olarak orta vadeli programda da görüldüğü gibi ülkenin önüne 10 yıl önce ulaşılan ve geçilen hedeflerden fazlasını koyamıyor...

Ekonomiyi anlatan rakamlar da epeydir güvenilir olmaktan çıkmış bulunuyor.

En ağır hissedilen enflasyonun TÜİK tarafından açıklanan -son derece yüksek- yüzde 19, 25’lik rakamı bile sokağı, çarşıyı, pazarı, bakkalı, marketi inandıramıyor. 


Evet... Bariz bir memnuniyetsiz ve toplumdan gizlenmesi mümkün olmayan bir ekonomik gerileme dönemi yaşıyoruz...

Her şeyin yolunda gittiğini anlatmak adına tekrar üzerine konuşmak işleri toparlamaya yetmiyordu. Bu sebeple geçen hafta Cumhurbaşkanı’nın kabulleniş konuşmasını önemsiyorum.

Türkiye bugün yakın tarihinin en yüksek enflasyonunu yaşıyor, tarihinin en yüksek döviz mevduat oranına ulaşmış bulunuyor. Yani, üç kuruşu beş kuruşu olan da bol parası olan da tasarrufunu dövizde tutuyor. Ekonomiden endişeli...  

Kamuoyu araştırmalarında en büyük problemin her zamankinden daha çok ekonomide yoğunlaşması, kararsız seçmenin her zamankinden çok bugünlerde ortaya çıkması tesadüf değildir. 

Bu tablo, hükümetin ve ekonomi yönetiminin vatandaşın gözüyle göremediği gerçeklerin doğurduğu kaçınılmaz bir sosyal gerçektir. 

Aynı araştırmalar güven ve moral kaybını da işaret diyor ki bu da başka bir acı gerçektir...

Ekonomide gerçekle yüzleşme seçeneğinden vazgeçemezsiniz... 

Tüm bu nedenlerle özellikle ekonomide bugün yapılması gerekeni ihmal etmenin veya ertelemenin marjinal maliyeti çok yüksek olarak karşımıza çıkabilir... Devlet ve tüm millet olarak dikkatli olmalıyız...

İyi haftalar...

 

Bu yazı toplam 64 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.


 

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama


 SAKARYASPOR PUAN DURUMU