Günün Tarihi:7 Temmuz 2020

VEKALET GÖREVİNİN KÖTÜYE KULLANILMASI29 Şubat 2020 , Cumartesi


Orhan Sinan Dural

VEKALET GÖREVİNİN KÖTÜYE KULLANILMASI

            Türk Borçlar Kanunu’nda vekalet sözleşmesi: “Vekilin vekâlet verenin bir işini görmeyi veya işlemini yapmayı üstlendiği sözleşmedir.” şeklinde tanımlanmıştır. Kanundaki tanımından da anlaşılabileceği üzere vekil bir başkasının işini görmeyi üstlenen kişidir. Vekalet ilişkisi ise sözleşmesel bir ilişkidir ancak bu sözleşme illa yazılı olmak zorunda değildir. Sözlü olarak da vekalet ilişkisi kurulabilir. Ancak bazı özel durumlarda vekilin açıkça yetkili kılınmış olması gerekmektedir. Vekil özel olarak yetkili kılınmadıkça dava açamaz, sulh olamaz, hakeme başvuramaz,iflas, iflasın ertelenmesi ve konkordato talep edemez, kambiyo taahhüdünde bulunamaz, bağışlama yapamaz,kefil olamaz, taşınmazı devredemez ve bir hak ile sınırlandıramaz. Uygulamada bu özel yetki noter aracılığıyla verilmektedir. Örneğin bir avukata dava açması için vekalet vermek istediğinizde bunu noter aracılığıyla yapmanız gerekmektedir. Bir diğer örnek de taşınmaz satış yetkisi içeren vekalet verme işlemidir.

***

            Bu hafta siz değerli okuyucularıma taşınmaz satış yetkisi verdiğiniz kişinin bu yetkisini kötüye kullanması durumunda meydana gelebilecek hukuki uyuşmazlıklardan bahsetmek istiyorum. Bir tanıdığınıza güvendiniz ve herhangi bir sebepten sahip olduğunuz taşınmazlarınızı devretme yetkisini noterden vekaletname çıkarmak suretiyle bu tanıdığınız güvendiğiniz kişiye verdiniz. Örneğin yurtdışında olmanız nedeniyle tapu dairesine gidemiyorsunuz ve Türkiye’deki güvendiğiniz bir kişiye vekaletinizi veriyorsunuz. Yahut aranızdaki ortaklık veya ticaret ilişkisi nedeniyle böyle bir işlem gerçekleştirdiniz. Ancak güvendiğiniz bu kişi güveninizi kötüye kullanarak taşınmazınızı başka bir kişi üzerine devretti. Örneğin kendi oğlu veya kızı üzerine mülkiyeti geçirdi. Bu durumda taşınmaz elinizden gitmiş olur mu? Hakkınızı aramak için izlemeniz gereken yasal prosedür nedir?

***

            Bu durumda yapılması gereken vekalet görevinin kötüye kullanılması nedeniyle bir tapu iptali ve tescili davası açmaktır. Zira bu dava ile taşınmazını geri alma ihtimaliniz bulunmaktadır. Öncelikle elinizde davanızı ispatlamaya yeter delil bulunmalıdır. Ayrıca taşınmazı satın alan üçüncü kişinin de iyiniyetli olmaması gerekmektedir. Hukuken iyiniyetli olmak demek; taşınmazı satan  alan kişinin, taşınmazı satan vekilin hakkını kötüye kullandığından haberi olmaması demektir. Görüldüğü üzere hukukta iyiniyet kavramına günlük dilde kullandığımız iyiniyet kavramından farklı bir anlam yüklenmektedir. Bir başka deyişle iyiniyet; durum ile ilgili bilgisi olmamak demektir.

***

            Taşınmazın bu şekilde yani tayin ettiğiniz vekilin kötüniyeti nedeniyle üçüncü kişiler eline geçmesi halinde yapılması gerekli bir diğer işlem savcılığa suç duyurusunda bulunmaktır. Bu durumda Türk Ceza Kanunu’nda düzenlenen güveni kötüye kullanma suçunun oluştuğundan bahisle savcılığa bir şikayette bulunmak gereklidir. Güveni kötüye kullanma, muhafazası veya belirli bir şekilde kullanılması için kendisine zilyetliği devredilen malı devralan şahsın, zilyetliğin devri amacı dışında kendisinin veya başkasının yararına olarak malı kullanması veya zilyetliğin devri olgusunu inkar etmesidir.

 

Bu yazı toplam 30193 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU