Günün Tarihi:27 Şubat 2020

"YA SABIR, BUGÜNÜME ŞÜKÜR" VİRÜSÜ...28 Kasım 2019 , Perşembe


Özlem Doğan

"YA SABIR, BUGÜNÜME ŞÜKÜR" VİRÜSÜ...

Günlük yaşantımızın temel ve doğurgan sorunu eşitsizlik, kamplaşma...
Ekonomik eşitsizlik, sosyal eşitsizlik, din, etnik ve kültürel eşitsizlikler, siyasi, ahlaki eşitsizlikler, fırsat eşitsizliği, medeni eşitsizlikler ve cinsiyet eşitsizlikleri.
  Bu konu hakkında fazlası ile başlık mevcut. Hepimiz bunların farkındayız ama çözüm konusunda tembeliz. Bireysel olarak karşı duruşumuz yok. Daha doğrusu herhangi bir duruşumuz yok. Bireysel olarak duyarlı ve kararlı durmayı becerebilen vatandaşların olduğu yerde adalet kişiden topluma yayılır.
  Hiç kimsenin, bir diğerinden üstün olmadığı bir gerçeklik var ortada. Fakat ekonomi ile başlayan, din ile devam eden, ırksal ve toplumsal farklılıklarla körüklenerek kangrene dönüşen bir çıkmaz yaratılmış insan eliyle. "İnsan kendisi ve diğerleri için dünyada cehennemi nasıl yaratır?" sorusunun cevabı tam da bu noktada gizli aslında.
   Haberlerde "bana varmadın, yok terk ettin" cinayetleri görmekten bıktık başlık açtık "Kadına şiddete hayır", Alevi vatandaşların kapılarına işaretler konulmuş, yazılar yazılmış haberleri okuduk başlık açtık "alevi olmak suç değildir", çocuk tecavüz ve cinayetlerine kızdık başlık açtık "pedofiliye hayır"... her şey iyi tamam da bu başlıklar bile toplumsal eşitsizliğe ve bir diğerini ötekileştirmeye daha çok teşvik ve kanıksama değil mi? Yahu tek başlık olmalı "ŞİDDETE HAYIR, KAFATASÇILIĞA HAYIR YA DA IRKÇILIĞA HAYIR, ADALETSİZLİĞE HAYIR". Yani tek tek ayırarak başlık oluştururken eşeğin aklına daha çok karpuz kabuğu sokmamalı, daha çok farklılık varmış gibi işaret etmemeli. Terazisi herkes için eşit işleyen, kestiği kolun acımadığı adalet gerek bize. Bu konu da gerek toplum olarak bizler, gerekse sandığa gidip oy verip içimizden seçip tepemize koyduğumuz ve görev verdiğimiz yetkililer, bi zahmet el atmalıyız bu konuya. Mücadele edeceğiz. İlla kendi başına bir iş gelmesini beklemeyecek hiç kimse. Toplumda herhangi birinin başına gelen zaten hepimizin başına gelmiştir ve hepimizi ilgilendirir.
  Bir kaç defa yaşama şansımız yok, öldükten sonrası herkes için muamma, o halde bir kereye mahsus olan hayatı düzgün ve onurlu yaşayabilmek için her alanda ve anlamda hakları talep etmeli. Gerek ekonomik, gerekse hukuki tüm hakları. Hiç bir zaman, hiç bir insan kendini köleleştirmemeli. İstediği vakitte dolaşabilmeli caddelerde özgürce ve bunun cinsi bir hakkı olmamalı. Vatandaşlık hakkı olmalı. Ekonomik olarak hakkını alabilmeli, kapitalist sistemin çarkı işçi ise kendi olmadan bu çarkın dönmeyeceğini bilerek yaşamalı ve hak talep etmeli.
  Gördüğünüz gibi bir kaç örnek yazdım ama temel çözüm kişilerin öncelikle cesurca, bireysel olarak hareket etmesine bağlı. Bir diğerinin hareketini bekleyip çoğunluğa uyma tavrı içinde olanlar ancak sistemlerin kölesi olarak başına gelenlere; "ya sabır ve bugünüme şükür" diyerek avuntu içinde ömür tüketirler.

 

 

 

Bu yazı toplam 240 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU