Günün Tarihi:25 Haziran 2022

Yakıştı9 Mayıs 2022 , Pazartesi


Cevdet Güngör

                       Semih Saner Belgeseli

                Sakarya Üniversitesi tarafından hazırlanan ilimizin duayen reklamcısı Semih Saner Belgeseli  11 Mayıs Çarşamba günü gösterime girecek. Sakarya Üniversitesi Kültür ve Kongre Merkezinde  yapılacak gösterim saat 13.00’te başlayacak. Sakarya Üniversitesinin “Şehir Kampüsle Buluşuyor” etkinliği çerçevesinde hazırlanan Semih Belgeselini düşünen ve hayata geçirenleri gönülden kutluyorum.

                Semih Saner aslen Kandıralı olmasına rağmen, tam bir Sakarya sevdalısıdır.  Kendisi ile tanışıklığımız çok eskilere dayanır. İlimizin ilk reklamcısı olarak geçmiş yıllarda, Sakaryalı iş adamlarının reklamlarını İstanbul gazetelerine ulaştırdı. Hala da ulaştırmaya devam ediyor. O yıllarda Adapazarı’ndaki hemen tüm yazlık ve kış sinemalarında film aralarında “Saner reklam takdim eder” anonsunu duyardık. Semih ağabey işine aşık birisidir. Bu nedenle sinemalardaki film aralığında duyduğumuz reklamları, İstanbul’da işini ehli kuruluşlarda seslendirirdi.

        Ayaklı gazete

Kendisinin kadim dostları arasındaki lakabı ”Ayaklı Gazetedir” ancak bu tabirini hep olumlu yönde kullanır. Sakarya için yapılması gerekenleri gündeme getirir.  Örneğin bugün ‘Olgunlar Turnuvası’ varsa bu kendisinin eseridir. Kendisi ile bir süre o yıllarda görev yaptığımız Sakarya Gazetesinde birlikte çalışmıştık.   Günaydın Gazetesinin o yıllarda bölge gazetelerinden biri olan Sakarya Gazetesinde görev değişimi olurken  ben Genel Yayın Müdürlüğüne, Semih Ağabey   ise İmtiyaz Sahibi görevine getirilmişti. Kendisi her gün tüm gazeteleri okur ve bizleri gündem ile ilgili bilgilendirirdi. Örneğin bugün Olgunlar Turnuvası yıllardır sürüp gidiyorsa onun sayesindedir. Bir sabah gazetede Mümtaz Özkök ile sohbet ediyoruz. Semih ağabey her zamanki telaşlı yapısı ile odaya girdi. Elinde Bursa Hakimiyet Gazetesinin küçük bir parçası var. Orada Bursa’da “Olgunlar Turnuvası” düzenlendiği yazıyor. Haberi okuyunca Sakarya Gazetesi olarak ilimizde olgunlar turnuvasını başlattık. 4 yıl bu görevi sürdürdükten sonra görevi bu konudaki gönüllü arkadaşlara devrettik. Hani  “Mal sahibi, ev sahibi hanin bunun ilk sahibi” şeklinde bir söz vardır. Semih Ağabey “Olgunlar Turnuvasının” ilk sahibidir.

        Uzunçarşı sohbetleri..

Semih ağabeyin en büyük özelliklerinden biri ise yakın zamanda kaybettiğimiz Uzun Çarşı’nın ulu çınarlarından Özcan Toplan’ın dükkanında her sabah kadim dostları ile yaptıkları sohbetlerdir. O sohbetlerde her sabah Adapazarı yeniden kurulurdu. Bu sohbetlerde rahmetli Özcan Toplan ağabey , Semih ağabeye takılmadan edemezdi. Ne yazık ki, Özcan ağabeyi kaybettik. Allah kalanlara uzun ve sağlıklı ömür versin.

Bir kez daha vurguluyorum. Sakarya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fatih Savaşan “Şehri- Üniversite ile buluşturmak” adına bugün başlayacak ve 10 gün sürecek SAÜFEST etkinliklerini düzenlemek ile güzel bir  hareket başlatmıştır. Bu etkinler arasında Semih Saner Belgeseli çok yerinde bir etkinliktir. Sakarya Üniversitesinden, kent ile bütünleşme yolundaki etkinliklere devam etmesini bekliyorum.

Semih Saner ağabeyi kutluyor ve kendisine nice sağlıklı  yıllar diliyorum.

 

Bu yazı toplam 61 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.


 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi AramaSAKARYASPOR PUAN DURUMU