Günün Tarihi:9 Ağustos 2022

Yaptıklarımız Yapamadıklarımız5 Ağustos 2022 , Cuma


Cevdet Güngör

                                 17 Ağustos yaklaşırken              

                Yüzyılın felaketi olan 17 Ağustos depreminin yıldönümü yaklaşıyor. Şöyle bir düşündüm. Felaketin üzerinden 20 yılı aşkın süre geçmişken, neleri yapabildik, neleri yapamadık.

                Önce yapamadıklarımıza bir göz atalım. Öncelikle felaket sonrası sesimizi ne dünyaya, nede Türkiye’ye yeterince duyuramadık. Oysa depremde ilimizde 25 bin konut ağır hasarlı, 23 bin konut orta hasarlı ve 82 bin konutta hafif hasarlı olarak tespit edildi. Orta hasarlı konutlar ile ilgili çok endişe verici gelişmeler yaşadık. Yasa gereği orta hasarlı konutların 1 yıl içinde onarılıp güçlendirilmesi gerekiyordu. Bu süre içinde sahipleri tarafından onarılıp güçlendirilmeyen konutlar ise, yine sahipleri tarafından yıkılması afet yasasının bir gereğiydi. Bu süre içinde yanlış hatırlamıyorsam, 8 bin dolayında orta hasarlı konut devletten onarın kredisi alarak, proje müşavir firmasının gözetiminde onarılıp güçlendirildi. Kalan15 bin orta hasarlı konut ise, badana ve boya yapılıp sahipleri tarafından kiraya verildi. Böylesi bir  tehlikenin önüne geçmek için zamanın Valisi Nuri Okutan, il genelinde yeniden bir hasar tespit çalışması yaptırmak istedi. Hatta zamanında onarılmayan orta hasarlı konutların, elektrik, su ve doğalgazlarının kesilmesi kararı alındı. Sonuç. Karar uygulanamadı. Ne yazık ki, hala onarılıp güçlendirilmesi yapılmayan bazı binalarda resmi daireler hizmet veriyor. Hatta okullar da var da. Oraya pek girmeyeyim.

   **   ***   ***   ***   ***   *

                Deprem sonrası yeni yapılanmanın süratli olması için koordinasyon valiliği kuruldu. Koordinasyon valiliği, İzmit’te görev yapmaya başladı. Bunun faturası yine Sakarya’ya çıktı. Çünkü yurt içinden ve yut dışından gelen yardımlar, önce İzmit’teki koordinasyon valiliğine geliyordu. Yardımlar buradan depremde büyük hasar gören 4 ile dağıtılıyordu. Tabi bu nedenle yardımların aslan payı komşuda kalıyordu. Yine deprem bölgeleri için yapılan alış-verişler, koordinasyon valiliği tarafından yapıldığından İzmit’teki esnaflardan yapılıyordu. Koordinasyon valiliğinin, Sakarya’ da yaptığı bir toplantıda bu haksızlığı dile getirmiştim. Bunun üzerine alış verişler hangi il için yapılacaksa o ilin esnaflarından alınmasına karar verilmişti. Yine koordinasyon merkezi İzmit’te olduğu için çadır kentlerin ve prefabrik konutların yapımında hep sıkıntılar çektik. 

                Deprem sonrası, Sakarya Valiliğince oluşturulan “Deprem komisyonu” ilimizin alüvyon ve kumdan oluşan zeminin en çok 10 metre yüksekliğinde bir yapıyı taşıyabileceği kararı verdi. Tıpkı 1967 depreminde olduğu gibi ilimizde yeni yapılacak bina yüksekliğinin en çok 2 katlı olmasına karar verildi. Bu kararın delinmesi için özellikle müteahhit lobisi büyük mücadele verdi. Ancak zamanın Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu, kat yasağının delinmemesi için büyük çaba gösterdi. En çok zemim katların normal daire olarak yapılmasını sağlayabildiler. Tabi bu yapamadıklarımızın içinde en önemlisi kentsel dönüşüm oldu. 22 yıldır kentsel dönüşümün adı var, kendisi yok.

Deprem sonrasında yapabildiklerimize gelince..

Depremden sonra Adapazarı tam bir hayalet şehir halini almıştı. Yıkılan konutların enkazı durumu iyice sıkıntıya sokuyordu. Zamanın Valisi Cahit Kıraç, yaşamın normale dönmesi için ilk iş olarak yıkılan evlerin enkazlarının kaldırılmasını sağladı.  Enkazların kaldırılması işi 10 ayrı müteahhide ihale edildi ve 40 gün içinde tüm enkazlar kaldırıldı. Deprem sonrasının geçici barınma noktaları, çadır kentler ve prefabrik yapılar biraz gecikmelide olsa makul bir sürede hizmete girdi.  Bu arada kalıcı konutların kura çekimi diğer deprem bölgelerinde büyük kargaşa ve kavgalara neden olmuştu. Sakarya’daki kura çekimi ise Atatürk Spor Salonunda hak sahiplerinin gözü önünde noter huzurunda hiçbir şaibeye meydan bırakmadan yapılmıştı. Şimdilik aklıma gelenler bunlar. Arada hatırlatmalara devam ederiz.

 

Bu yazı toplam 35 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.


 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi AramaSAKARYASPOR PUAN DURUMU