Günün Tarihi:25 Haziran 2022

Yaratılan bilmezse yaradan bilir…15 Nisan 2022 , Cuma


Nuri Bahadır

Ramazan ayının verdiği tüm iyi duygular ve merhamet dolu yaklaşımlar hepimizi etkiliyor. kalmanın verdiği nefis terbiyesi ile yokluğun, açlığın ne demek olduğunu daha iyi anlıyoruz.

***

 Ramazan ayında bakış açımız daha şefkat ve merhamet dolu oluyor, olmalı da. Ramazanın bereket ve insani yönünün tüm aylara yansıtmamız lazım.

Mahallemizde , köyümüzde komşularımızda gerçekten yardıma muhtaç kişiler varsa, Ramazan ayı dolayısıyla onlara kucaklamalıyız..

***

  Çevremizde üniversitede  okuyan  gençlerimize, okula giden çocuklara  eğitimi için, hasta ve düşkünler için en azından ne yapılabilir diye düşünerek gözetmeliyiz ve imkanımızca  maddi destekte bulunmalıyız..

 Her şey maddiyat demek değil. Balık vermek önemi değil, önemli olan balık yakalamasını öğretebilmektir. Fakirlere yapılabilecek en önemli şey meslek edindirme çalışmaları ile olacaktır. Yoksa hep hazırdan para almaya alışan kişi bir müddet sonra tembelliğe alışır ve aslında ona kötülük yapıyor oluruz.

***

Halk Eğitim Merkezlerinin çok ciddi çalışmaları var. Meslek ve beceri eğitimleriyle kendi ayakları üzerinde durabilecek hale getirebilirsiniz. Ama bunun içinde neyi nerede bulabileceğini bilmesine bağlıdır kişinin. Yol gösteren, akıl veren kişi olup elinden tutarsanız en büyük iyiliği de yapmış oluruz.

***

Diğer yandan dinimizin öngördüğü zekat ve fitre gibi mali yardımları da elbette herkes kendisine düşen oranda yerine getirmesi inancımızın gereğidir. Bunun yerine getirmekle birlikte yerine ulaşıp ulaşmadığının da sorumluluğu kişinin kendisindedir

***

İyilik yap, denize at, yaratılan bilmezse yaradan bilir” sözü bu açıdan yerindedir. Kurumsallaşmış yardım kuruluşlarının daha dikkatli ele alınması ve hesap verebilirliğinin şeffaflıkla sağlanması gereklidir. Bu şeffaf oluş güven bunalımlarının oluşmasını doğal olarak ortadan kaldıracaktır. Konuyu siyasallaştırmaya çalışanlar içinde yapılabilecek en rasyonel yaklaşım bu şekilde elde edilebilir. İnsani duyguları kimsenin sömürmeye ne hakkı vardır, ne de bunu başka kanallara aktarmaya yetkisi vardır…

 

 Ramazan   boyunca,    Orucumuzu, ibadetlerimizi  ve  iyiliklerimizi    Allah kabul etsin.

 

 

Bu yazı toplam 298 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.


 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi AramaSAKARYASPOR PUAN DURUMU