Günün Tarihi:9 Ağustos 2022

Yardım mı? Dayanışma mı?31 Temmuz 2021 , Cumartesi


A.İlhan Düzgün

Hangisi daha iyi diye bir tartışma açmayacağım,

Hangisi daha faydalı onu biraz gözden geçireceğiz birlikte.

Bunu daha kolay açıklamak için alıntı bir hikayeyi sizlerle paylaşmak istiyorum;

“Yıllar sonra doğduğu çiftliği ziyaret etmek için arabası ile yola çıkan adam, bir anda arabasını tarlaların arasında bir yerlerde çamura saplanmış bir halde bulmuştu.

Bir süre direksiyon, gaz ve vitesle uğraştı durdu sonra da yakında görünen bir çiftliğe yürüyerek gidip yardım istemeye karar verdi.

Çiftlikte bulduğu yaşlı köylü adamı dinledi, sonra bulunduğu yerden arabanın saplandığı yere ve arabaya baktı, sonra da “Yaşlı Warwick halleder” diye mırıldandı ve ayağa kalkıp çiftliğin ahırına doğru yürümeye başladı.  Adam Warwick’in kim olduğunu düşünerek takip ettiği yaşlı köylünün ahırdan yaşlı ve kör bir katırı çıkardığını şaşkınlıkla gördü.

Çiftçi bir balya da kalın halatı yüklendi ve arabanın yanına katır, çiftçi ve kazazede birlikte gittiler.

Arabanın yanına geldiklerinde çiftçi halatın bir ucunu arabanın tamponuna diğer ucunu da Warwick in koşumlarına bağladıktan sonra da bağırmaya başladı;

“Hadi Jack, hadi Ted, ha gayret Fred!, hadi davran Warwick!” 

Yaşlı katır ismini en sonunda duyduğu anda büyük bir gayretle ileri atıldı ve arabayı saplandığı çamurdan çekti çıkardı.

Adam çelimsiz yaşlı katırın gücüne şaşkınlıkla baktı sonra da köylüye teşekkür etti ve sordu;

“ Neden Warwick’in ismini söylemeden önce o kadar isim saydın?”

Köylü güldü ve soru ile cevap verdi; “Warwick'in kör olduğunu görmedin mi?” dedi ve konuşmasını şöyle sürdürdü “Kendisini bir takımın parçası hissedince Warwick hep daha becerikli olur. Eğer kör olmasa ve tek başına o arabayı çamurdan çıkaracağını fark etse o arabayı asla yalnız başına çıkaramazdı.

Bu kadar ismi sıraladığım zaman kendisi ile birlikte çalışan bir kaç katır daha olduğunu sandı, heyecana kapıldı ve üstüne düşeni yapmak için olanca gayretini verdi”

Bu öyküde dayanışmanın kendisi yok ama ruhu bile yeterli olmuş.

Dünyada ve Latin Amerika'da "vicdanın sesi" olarak nitelendirilen yazar Eduardo Galeano ne güzel özetlemiş;

- Ben "Yardım" a inanmam. "Dayanışma"ya inanırım. Yardım çok dikey yukarıdan aşağı doğru bakan bir ilişkidir. Dayanışma ise yataydır, ötekine saygıyı ifade eder ve ondan öğreneceğin şeyler olduğunu hissettirir.

Yardımlaşmanın olmadığı bir dünya cehennem gibi olurdu. Ama dayanışmanın -Hele "öteki" ile birlikte yapılabilirse - olduğu bir dünya cennet olur.

Bunun için de kafayı değiştirmek gerekiyor. Sizin gibi düşünen ve davrananlarla tabi ki dayanışma kolay olur. Ama sizin gibi düşünmeyen "sizden" olmayanlarla ortak hedef ve uygun üslubu yakalayıp dayanışmayı yaratabilirseniz üretilen fayda eşsiz olur. Dayanışmayı yaratabilmek en büyük mücadelelerin kazananı olmaktan bile daha değerlidir.

Toplum olarak yardım etme konusunda teşvik ediliriz!

Yardım yapanlar ortaya çıkartılır, alkışlanırlar,

Başkalarının da yardım etmeleri için teşvik unsuru olarak kullanılırlar.

Sonuçta yardım her zaman kişisel tercihimizdir!

Vermek ve vermemek kişisel tercihler ile sınırlıdır.

Dayanışma ise böyle değildir,

İçinde AİD olma vardır,

Mahalle baskısının olumlu davranışları destekleme gücü vardır.

Birlikte bir şey yapmanın fiziksel toplamdan farklı bir toplamı vardır!

Büyük, küçük, az çok değil aidiyet vardır, birlikte olmak vardır!

AİD olanlar ile birlikte olmak çok ve büyük olmayı besler ruhumuzda!

AİD olduğunuz yerde olmak güvenlik hissi verir yüreğimize, güçlü hissettirir bizi!

Bu yüzden dayanışma konusunu daha çok önemsememiz, birlikte iş yaparak başarılı olma alışkanlığımızı geliştirmemiz,

Herkesin son zamanlarda zorla bireyselleştirerek küçülttüğü dünyayı dayanışarak birleştirmemiz, büyütmemiz ve toplumun parçası olmaktan mutlu olmayı tekrar öğrenmemiz lazım.

Aslı nedir derseniz tek başına olmamaktır derim, tek başına kalmamaktır derim, çok olmaktır derim, güçlü olmaktır derim.

Üç ay önce yazılmıştı otuz temmuzda son hali verildi, otuz bir temmuzda yayınlanacak ve okunacak birlikte.

 

 

Bu yazı toplam 363 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.


 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi AramaSAKARYASPOR PUAN DURUMU