Günün Tarihi:10 Nisan 2020

Yarım Kalan Umutlar10 Aralık 2019 , Salı


Seyfi Yücel

İki evladının kaybeden bir annenin yüreğinden gelen acının anlatıldığı kitabın adı Yarım Kalan Umutlar…

***

Acılı annenin adı; Çağlayan Koç, 1985 Kocaeli, Derince doğumlu. Evli. İki çocuğunu da doğunu sonrasında kaybetti. Acısını, feryadını, annelik duygularını, gözyaşlarıyla kâğıda dökerek insanlarla paylaşmak istedi. Ben de sizlerle paylaşmak istiyorum.

***

Kitabın adayış bölümünde Çağlayan Koç şöyle diyor: Bu eseri; çok küçük yaşlarda kaybettiğim, kendilerine doyamadığım, cennetin en güzel yerinde beni ve babalarını beklediğinden emin olduğum yavrularım Poyraz ve Yusuf’a; bu eserde yazıları olan dostlarıma ve onların yitirdikleri çocuklarına; evlatlarını yitiren bütün annelere ve onların çocuklarına ithaf ediyorum… Diyor.

***

Acılı annenin kaleme aldığı duyguları değerli meslektaşım, dostum Abdülkadir Tiryakioğlu takdimini, düzenlemesini yapmış. Takdiminde Tiryakioğlu: Yazılanlar son derece etkileyici. Çünkü anlatanda ve anlatılanda bir samimiyet var… Onların çektiği ızdırabı çekmeyen, döktüğü gözyaşını dökmeyen, evlat kaybının yüreği dağlayan işkencesini yaşamayan insanların benzer şeyleri yazması mümkün değil! Ancak bizler, aynı şeyleri yaşamazsak ve duyumsamasak da, yazarın kalemi bizlerin gönül telini titretmeye, o acılı insanlarla empati kurmaya, tam olarak beceremesek de onları anlamaya imkan vermiyor. Ama bizler, ne kadar empati kurarsak kuralım, yüreğimizdeki merhamet duyguları ne kadar kabarırsa kabarsın, biz o anneleri tam olarak anlayamayız! Çünkü ateş, düştüğü yeri yakar!!!

***

Anne kaybettiği evlatlarına şöyle sesleniyor: Ölüm aslında bir son değil yeni bir başlangıç. Siz ölmediniz, mekan değiştirdiniz. Poraz’ım, Yussuf’um! Ruhunuz hep benimle…

***

Evlatlarını kaybeden acılı anne yavrularının hastalığı döneminde, hastanelerde geçirdiği günlerini, acılarını, duygularını gün gün kağıda aktarıp bir anlamda kendisi teselli etmiş. Tuttuğu günlüklerin arasında yazdığı dizelerde evlatlarına sesleniyor:

Cennet’in Meleği…

 

Cennet, mekânın olsun yavrum.

Ruhum, seninle orada;

Benim ise bomboş burada!

Ne dil yeter, seni anlatmaya,

Ne göz doyar, sana bakmaya,

Ne ellerim yeter, seni sarmaya,

İçim yanarken, üşür yüreğim.

Kan ağlarken gülmek gibi işte…

 

***

Çağlayan Hanım kendi yaşadığı acıları kağıda aktarmanın yanında evlatlarını kaybeden başka annelerin duygularına da yer vermiş kitabında…

 

***

Son sözlerinde duygularını şöyle aktarıyor Çağlayan Koç: Bütün kayıpların acıları elbette çok zordur. Bunu biliyorum ve bu konuda oldukça tecrübeliyim. Ama evlat acısının anlatılacak, açıklanacak ve adlandıracak bir tarafı ne yazık ki yok!!! Belki de bu acı, adı konulmayacak kadar korkunç bir şey! Allah, kimseyi yavrusuyla, canının cananıyla sınamasın, kimseye evlat acısı tattırmasın!..

 

***

 

Bir annenin feryadını, acısını paylaşmak, yüreğiniz biraz olsun rahatlatmak isterseniz kendisine 0 552 538 76 41 telefondan, whatsapp numarasından, Çağlayan Koç facebook adresinden ulaşarak kitabını sipariş edip, destek olabilirsiniz.

 

 

 

 

Bu yazı toplam 371 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU