Günün Tarihi:23 Nisan 2021

Yasakların kalkması için…22 Şubat 2021 , Pazartesi


Cevdet Güngör

Yüzyılın illeti olan koronadan (kovid-19) sonra,  virüs  mutasyona (değişim) uğramış hali ile de  Sakarya’ya geldi. Hemen hemen Türkiye’de  etkili olan mutasyona uğramış virüs, doğal olarak ilimize de geldi.

            Mutasyona uğramış virüsün  belirtileri daha fazla öksürük ve daha güç nefes alma şeklinde olduğu ifade ediliyor. Bunun için sosyal mesafenin en az iki metre olması ve çift maske kullanılması öneriliyor. Ölümcül etkisinin ise kovid-19’dan farklı olmadığı  ifade ediliyor.

***

            Korona illeti ile ilgili kısıtlamaların sona ereceğini umut ettiğimiz bugünlerde son Bakanlar Kurulu toplantısında yeni bir karar alındı. 1 Mart tarihinden itibaren korona ile  ilgili kısıtlamaların  kademeli olarak kaldırılmasında “Yerinde karar dönemi” başlayacak. Yeni  uygulama ile iller, vaka ve aşı oranları gibi kriterlere göre düşük, orta, yüksek ve çok yüksek riskli olarak sınıflandıracak. Salgın tedbirleri  sebebiyle işine ara vermek zorunda kalan restoran, kafe, kıraathane vb. esnaflarımızı rahatlatacak yol haritası önümüzdeki günlerde  açıklanacak. Hafta sonu uygulamasından başlayarak sokağa çıkma sınırlamasını da illerimizdeki vaka, aşılama ve diğer ilgili kriterlere göre aşamalı şekilde kaldırılacak.

Görüldüğü gibi  Sakarya’da kısıtlamaların ve sokağa çıkma yasaklarının  bir an önce kalkması  için en büyük görev vatandaşlara düşüyor. Önlemlere uyarak vaka sayısının azalmasına ne kadar katkıda bulunursak ilimizde yasakların kalkması o derece hızlanacak.

            Artık her ilde alınacak korona kararları bir anlamda vatandaşların elinde olacak. Bu nedenle Vali Çetin Oktay Kaldırım’da ilimizde vakaların artmasının önlenmesi için vatandaşlara şöyle bir çağrıda bulunmuştu:

“Sevgili Sakaryalı Hemşerilerim: Yasakların kalkması için hepimizin kurallara titizlikle uyması gerekiyor. Daha tedbirli olup vaka sayılarımızı daha da aşağı çekmemiz gerekiyor. Lütfen ziyaret, evlerde toplu buluşma, taziye, nişan gibi bir araya gelmelere ara verelim.”

 Bir kez daha tekrarlıyorum.  1 Mart’tan  itibaren yasakların kalkması  vatandaşların elinde olacak.

 

                                 Sakarya’ya bir yatırım daha

 

            Koronalı günlerin sıkıntıları arasında bazı güzel haberler de duyuyoruz. Örneğin; ilimize ciddi anlamda yatırımların yapılması.  Geçtiğimiz günlerde Kayserili  Klass & Mestaş Firması, Ferizli OSB’de 850 milyonluk bir yatırım  ile nişasta fabrikası kurmak için harekete geçti. Firmaya Ferizli OSB’de yer tahsisi yapılması için ilk adımlar atıldı.

         Firmaya  yer teslimi için yapılan törene, Sakarya Valisi Çetin Oktay Kaldırım’da katıldı. Törende bir konuşma yapan bahçe mobilyaları, mutfak eşyaları ve oyuncak sektörüne yönelik üretimler yapan öncü bir firma olduklarını belirten Irak Dış Ticaret Ltd. Şti. Yönetim Kurulu Başkanı Yılmaz Irak, üretimlerinin %50'sinin ihracata dönük olduğunu ve Sakarya'nın son dönemlerde önemli bir yatırım üssü olduğuna inandıkları için, valimizin daveti ve ısrarı ile böyle bir karar aldıklarını açıkladı.  İstanbul'da bulunan fabrikalarını Ferizli'ye taşıyacaklarını, Ferizli OSB genişleme alanında toplam inşaat alanı 130.000 metrekare olmak üzere, 88.000 metrekare arsa üzerine 3 kat inşaat yapmayı planladıklarını, 1.000.000.000 TL'lik bu yatırımları sayesinde istihdam hedeflerinin şimdilik yaklaşık 600 kişi olduğunu,  ayrıca firmanın ihtiyaçlarını ( hammadde, ambalaj vb. ürünler) karşılamak için yaklaşık 300 milyon TL ek bir yatırım yapmayı öngördüklerini, bu ek yatırımlarla da istihdam sayısının yaklaşık 200 kişi daha artırmayı düşündüklerini söyledi.

***

            Görüldüğü gibi Sakarya Valisi Çetin Oktay Kaldırım’ın çabaları ile ilimizde yatırım yapacak olan iki firmanın yaklaşık bin insanımıza ekmek kapısı olacak.

            Hayırlı olsun.

 

Bu yazı toplam 250 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

 

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU