Günün Tarihi:18 Ekim 2021

Yaşamak her canlının hakkı27 Temmuz 2021 , Salı


Seyfi Yücel

60,70’li yıllarda, “medeniyet doğaya karşı savaşı kazanmak demektir” anlayışı hâkimdi. Yaşanan deneyimler bu anlayışın yanlın olduğunu kanıtladı. Doğada en küçük mikro organizmanın, her çeşit hayvanın, bitkinin, ağacın, insanın yaşamaya hakkı var. Yaşam hakkının yanında her canlının doğada bir işlevi, görevi var. Tüm canlılar zincirleme birbiriyle kesintisiz bağlı. Varlığını devam ettirebilmek için başkasına bağımlı. Bir canlının sayısının azalması, neslinin yok edilmesiyle beraber başka canlılar da olumsuz etkilenebiliyor, yaşamı tehlikeye girebiliyor. Bu nedenle bir bütün olarak tüm canlılar birbirine bağımlı; varlığını sürdürebilmek için başka canlılara ihtiyaç duyuyor. O nedenle her canlının yağamaya hakkı var, yaşamak; varlığını devam ettirmek zorunda.

***

Son yıllarda insanların büyük çoğunluğu doğaya karşı bilinçlendiğini söyleyebiliriz. Medeniyeti “doğa ile savaşmak” yerine “doğa ile uyum halinde yaşamak” anlayışı hâkim olmaya başladı. Doğrusu da bu. Çevremde birçok tanıdığım avcılığı bıraktı. Balık avcılığı tutkunları bile dernekler kurarak örgütlendiler, bilinçlendiler, devletin koyduğu kurallara titizlikle uymanın yanında, uymayanları da şikâyet ettiklerini görüyorum. Köylerde evlerine giren yılanı yakalayıp zarar vermeden tekrar doğaya salınması haberlerini sıkça görüyoruz. Ceylan yavrularını hatta yırtıcı hayvan yavrularını besleyen insanlarımızı görünce doğaya olan saygının gün geçtikçe geliştiğini söyleyebiliriz. Bu güzel örnekler arttıkça doğaya olan saygı da artacak, doğayla uyum halinde, ortaklaşa, mutlu halde yaşayıp gideceğiz.

***

Bu noktaya kolay gelinmedi. Hatırlayın! Belediyeler sokakta başıboş köpeklerden kurtulmak için zehirli et verir, hayvanlar ağızlarından köpükler gelerek, can çekişerek ölürlerdi. Canlı canlı çöp kamyonuna atılırdı. Bugün belediyeler hayvan barınakları kurdu, beslenme kutuları yerleştirdi, sağlık kontrollerini yaparak kulaklarına küpe takar hale geldi. Bunun yanında hala işkence, tecavüz edilen, ayakları kesilen, gözleri oyulan hayvan haberleri alıyoruz ama bu tür haberler, görüntüler tolumda infial yaratıyor.

***

14 Temmuz 2021 tarih ve 31541 sayılı Resmi Gazete ’de Hayvan Hakları Kanununda kapsamlı değişiklik yapılarak yürürlüğe girdi. Kamuoyunda hayvanları koruma kanunu çıktı diye algılandı ama aslında hayvanları koruma kanunu, 24 Haziran 2004 de çıkmıştı. O günden bu güne ihtiyaçlar değişti, gelişti. Değişen ihtiyaç ve beklentileri karşılamak üzere hayvan hakları kanunu güncellendi, geliştirildi. Detaylıca okudum. Çıkarılacak yönetmeliklerle beraber hayvanların korunması, insanlarla birlikte uyum halinde yaşaması için önemli bir adım olduğunu söyleyebilirim.

***

Yeni düzenleme ile hayvanların korunmasında, bakımında belediyelere önemli görevler veriliyor. Dijital kimlik oluşturuluyor. Evcil hayvan besleyenlerin sorumluluğu artıyor. Hayvanları üretmek, satmak, sahiplenmek, barındırmak, beslemek, takas etmek, sergilemek, hediye etmek, ülkeye giriş-çıkışı, reklamı belirli düzenlemeye bağlanıyor. Hayvanlar için doğal yaşam parkları oluşturulması öngörülüyor. Ev hayvanları terk edilemeyecek.

***

Kurallara uyulmadığı takdirde idari cezalar bölümünde bin iki yüz lira ile beş bin beş yüz lira arasında cezalar öngörülüyor. Adli cezalar fillere göre 1-5 yıl, 5-10 yıl arasında hapisle cezalandırılabilecek. Kara ve su sirkleri açılamayacak, açık olanlar belirli bir takvimle kapatılacak. Pitbull benzeri genetiği ile oynamış türler üretilmeyecek, ülkeye girişine izin verilmeyecek.

***

Sonuç olarak başta köpekler olmak üzere her türlü hayvanlara beraber, uyum içinde yaşamamız için yeni dönem başladı.  Unutmayalım ki, her canlının yaşamaya hakkı var; her canlının varlığını devam ettirebilmesi için başka canlıya ihtiyacı var.

 

 

 

Bu yazı toplam 200 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.


 

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama


 SAKARYASPOR PUAN DURUMU