Günün Tarihi:9 Temmuz 2020

Yavuz ile Şehir Hastanesi üzerine20 Mayıs 2020 , Çarşamba


Cevdet Güngör

Türkiye’nin birçok ilinde şehir hastanelerihizmete girdi. Sanıyorum şu an için hizmete giren şehir hastanesi sayısı 28, bu arada Kocaeli gibi hizmete girmek üzere olan 3-4  şehir hastanesi daha var.

Sakarya’dabin yataklı şehir hastanesi kurulması son yıllarda ilimizin en önemli gündem maddesi oldu. En azından ben böyle düşünüyorum. Çünkü Sakarya’daki sağlık kuruluşlarında ciddi bir yatak sıkıntısı olduğu biliniyor. İlimize yapılacak bin yataklışehir  hastanesi bu sıkıntıya son verebilecek.

Yer konusu

Sakarya’ya bir hizmet gelmesi söz konusu olduğunda sizler ile hep paylaştığım gibi gelecek hizmetin sağlayacağı faydadan çok nereye kurulması için tartışma başlar.  Şehirhastanesinin nereye kurulması gündeme geldiğinde gelenek bozulmadı.  Yer konusunda yine bir tartışma başladı.

Bu kez AKP Sakarya Milletvekili ve Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz tartışmalara noktayı koydu. Bin yataklı şehir hastanesinin Alandüzü’nde400 dönüm bir arazi üzerine yapılması kesinleşti. Hatta bin yataklı hastanenin proje ihalesi de yapılarak ilk adım atıldı.

            Kim yapacak     

Dün sabah Ali İhsan Yavuzile bin yataklışehir hastanesi konusunu uzun uzun konuştuk. Daha doğrusu ben aklıma takılan konuları kendisine sordum. O da samimi bir şekilde yanıtladı.

Bilindiği gibi bin yataklı şehir hastaneleri genellikleözelsektör-kamu ortaklığı ile yapılıyor. Hastaneyi özel sektör yapıyor. Devlet hastaneyikendi işletiyor. Ancak hastaneyi yapan kuruluşa 25 yıl süre ile kira ödüyor. Hastanenin kantin gibi bölümlerini de özel sektör işletiyor.

Yavuz, bizim bin yataklı hastanemizi ise özel sektör yerine devletin yapacağını net bir şekilde bir kez daha ifade etti. Hatta bilindiği gibi proje ihalesinin de yapıldığını hatırlattı.

            Şehir hastanelerinin farkı ne?

            Bizim şehir hastanesinin yapımını devlet üstlendiğine göre hastane bir anlamda devlet hastanesi olacak.  Peki,hastanenindevlet hastanesinden farkıne olacak? Yavuz’un belirttiğine göre bizim bin yataklı şehir hastanemizin farkı normal devlet hastanelerine gerekdonanım ve gerekse tıbbi gereçler açısından  normal devlet hastanelerine göre çok daha  iyi bir yapıya sahip olacak. Tabir yerindeyse en iyi özel hastaneler ile rekabet edecek  “VİP” bir hastane olacak.

            Ücret farklı olacak mı?

            Sakarya’nın son derecemodernbin yataklı hastaneye kavuşması tartışmasız çok güzel bir hizmet. Peki vatandaş  şehir hastanesinden istifade ederken devlet hastanelerine göre farklı bir ücretödeyecekmi? İşin doğrusu benimde ençok merak ettiğim baştan beri bu konu.

            Ali İhsan Yavuz çok net bir şekildevatandaşların bin yataklı şehir hastanesine devlet hastanesindenfarklı bir ücret ödemeyeceğini söyledi.

            Bence vatandaş açısından bin yataklı hastane konusunda en güzel ayrıntıücret konusuydu.

            İlk kazma ne zaman

            Şehir hastanemiz ile ilgilimerak ettiğimbir diğer konu, hastane inşaatına ilk kazmanın ne zaman vurulacağı konusuydu?

            Yavuz, bu soruya da yine çok net bir yanıt verdi: “Bin yataklı hastaneye ilk kazma bu yıl içinde vurulacak.”

            Şimdiden hayırlı olsun.

 

Bu yazı toplam 283 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU