Günün Tarihi:17 Nisan 2021

Yeni Adalet Sarayı5 Mart 2021 , Cuma


Cevdet Güngör

İşte birlik ve beraberliğin gücü

Yüzyılın felaketi sonrasında, zamanın Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatı ile depremde yıkılan Valilik Binası ve Adalet Sarayı’nın yeni yapılacağı yer Yenikent olarak belirlenmişti. Zamanın Valisi Cahit Kıraç’ın da öngörüleri ile Yenikent, zemini sağlam olan Karaman, Camili, Korucuk ve Alandüzü’nün bulunduğu alana yapıldı. Buranın cazibe merkezi olması adına Valilik Kampüsü ile yeni Adalet Sarayı’nın da aynı bölgede olan Camili’ye yapılmasına karar verildi.

Ancak zaman içinde yeni yapılan Adalet Sarayı’nın gerçekten yetersiz kaldığı görüldü ve deprem sonrası göreve gelen tüm baro başkanları, Adalet Sarayı’nın yetersiz kalmasından çok “Bağımsız Adliye Sarayı” diye tutturdular.

O günden bugüne defalarca sizler ile paylaşmaya çalıştım. Valilik Kampüsü’nün yanındaki Adalet Sarayı nasıl bağımlı oluyordu? Kime bağlı oluyordu? Herhalde kendilerine göre, valilik yanındaki Adalet binası valiye karşı bağımlı oluyordu. Ben de Yenikent’te oturuyorum ama herhalde bana karşı bağımlı olacak halleri yok.  Bu nasıl bir bağımlılıktı? Yani vali camdan bağırıp kendilerini mi yönlendirecekti?

***

Yeni Adalet Sarayı’nın gerçekten yetersiz kalması nedeniyle yeni Adalet Sarayı’nın Valilik Kampüsü’nün yanındaki 60 dönümlük araziye yapılmasına karar verildi.

Ancak Sakarya Barosu buna karşı çıktı ve Yeni Adalet Sarayı’nın şehir merkezinde bir yere yapılmasını istedi. Anlaşıldı ki sorun Adalet Sarayı bağımlığı veya bağımsızlığı değildi, avukatların evine yakın olma isteğiydi.

Hemen hemen her göreve gelen baro başkanı, Adalet Sarayı’nın merkeze yapılmasını istedi. Bu konuda kamuoyu oluşturmaya çalıştılar, ancak arkalarında kendilerinden başka birilerini bulamadılar. Yine de ısrarla istekleri için direndiler.  İşin bir başka yönü; Adalet Sarayı merkeze yapılsın istiyorlardı ama merkezde yeni bir Adalet Sarayı için yer de öneremiyorlardı. Çünkü yoktu. Örneğin; önerdikleri yer Dörtyol’da eskiden bulunan Mısır Enstitüsü alanıydı. Sanki burası şehir merkezine Camili’den daha yakındı. Ayrıca Camili’ye göre ulaşımda çok daha sık bir trafik hakimdi.

Doğrusu yapıldı

YENİGÜN Gazetesi olarak başından beri,  yeni Adalet Sarayı’nın Yenikent’te kalması gerektiğini ısrarla savunduk.  Zamanın Başbakanı olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın doğru tespiti ile Yenikent’e yapılan Adalet Sarayı, bölgenin cazibe merkezi olması adına yine burada kalmalıydı.

İşte bu görüş çerçevesinde önceki gün Sakarya’da Cumhur İttifakı  milletvekilleri  AKP’den Ali İhsan Yavuz, Recep Uncuoğlu, Çiğdem Erdoğan Atabek, Kenan Sofuoğlu, ve MHP’den Levent Bülbül hep birlikte Adalet  Bakanı Abdülhamit Gül’e giderek yeni Adalet Sarayı’nın yine projesinde öngörülen Camili’de yapılmasını kesinleştirdiler.

Dilerim yeni Adalet Sarayı inşaatının ihalesi bir an önce yapılır. Sakarya modern ve adliye mensuplarının rahat bir şekilde hizmet verecekleri Adalet Sarayları’na kavuşurlar.

Zaten avukatlar da, haklı olarak en çok mevcut Adalet Sarayı’nın mekan olarak yetersizliğinden şikayet ediyorlardı. Böylece adliye mensuplarının bu şikayetleri de sona ermiş olacak.

Yeni Adalet Sarayı inşaatının bir an önce bitirilmesini, hayırlı olmasını temenni ediyorum.

 

Bu yazı toplam 74 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU