Günün Tarihi:28 Ocak 2020

Yeni Bir Yaklaşım Gerek7 Haziran 2019 , Cuma


Şaban Köktürk

Yeni Bir Yaklaşım Gerek

Birçok önemli görevlerde bulunmuş değerli siyasilerimiz var ülkemizde. Bunların bazılarını önyargılarımız, bazılarını siyasi aidiyetimiz, bazılarını ise bulunduğumuz mevki gibi sosyal yapımız amiyane tabirle kafadan eler ve tahammül edemez hale geliriz. Oysaki bu tip “eleyici” olumsuz yaklaşımlar uzun vadede kendimize ve etrafımıza zarar verebilmektedir. Onları bir dinlemekte ve sözleriyle eylemleri arasındaki bağıntıyı ölçmekte yarar vardır. Keşke birçok önemli insan, geçmişteönemli siyasilerin tespit ve uyarılılarını “en azından” dinlemiş olsalardı. Kimi siyasi veya yazarlarca hala “öldüresiye” eleştiriliyor olmaları onların toplum için millet için doğru şeyler söylediği gerçeğini ortadan kaldırmıyor. Aynı gemide değiliz söylemlerinin tavan yaptığı bu günlerdebütünleyici ve birleştirici tümceleri, sızlayan vicdanların sesi olmayı tercih edenler kazanıyor. Peki ya yeni bir yaklaşıma gerek var mı? sorusunadinlenesi önemli bir siyasinin “kulaklara küpe”bazı satırları:

“İnsan odaklı siyasete ihtiyacımız var.En önemli husus özgürlüklerimizin tahkim edilmesidir.Toplumsal ve siyasal ahlaki değerlerin ihyasına ihtiyacımız var. Her gün ahlaktan bahsetmek bir insanı ahlaklı kılmaz. Bugün toplumumuzda en fazla kaygı duyulan akraba kayırmacılığı, yolsuzluğun değişik türleri, kibir, lüks, şatafat, görkem… Devlet yönetiminde ehliyet ve liyakata ihtiyacımız var. Etkinsizleştirilmiş bir meclis olgusu yürütmeye güç vermez.Farklı görüş beyan eden kim olursa olsun, bunu dış komplolarla, ihanetle veya başka suçlarla karşılamak yerine karşı bir fikirle buna cevap verelim. Çünkü herkesin herkesi tarif edilmesi mümkün olmayan bir dış gücün ajanı olarak delilsiz bir şekilde suçlama kapasitesi vardır. Ekonomik rasyonalite dikkate alınmalı. Yapılması gereken ekonomiyi içe kapanarak bu krizi çözmek değil, aksine Türk girişimcisine güvenerek, ekonomiyi alabildiğince dünya standartlarında rekabete açarak, bu krizi aşabiliriz. Ama her şeyden önce ekonomide bir kriz olgusunun var olduğunu görerek, bir kriz yönetimi uygulamamız gerekir.”

 

 

Bu yazı toplam 230 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU