Günün Tarihi:12 Ağustos 2020

Yeni meslekler!...2 Aralık 2019 , Pazartesi


Murat Kaba

Malumunuz... Hayat zorlaştı... Rekabet arttı...

Özellikle bazı genç arkadaşlar ileride meslek seçimleri için merak içinde olabiliyorlar... 

Dünyamızın değişmesiyle birlikte iş hayatı ve meslek seçiminde de değişiklikler meydana geldi. Bu çok açık...

Birçok mesleğin yok olmasının yanında yeni meslek grupları da ortaya çıktı.

Gelecek kaygısı yaşanmaması adına ben de ufacık da olsa bir yardımım dokunsun dedim ve araştırma yaptım.

Özellikle aileler de çocuklarının hangi mesleği seçmesi gerektiği, ileride hangi mesleklerin kaybolup hangi yeni mesleklerin ortaya çıkacağı konusunda kararsız.

Uzmanlar meslek seçimindeki en önemli noktanın bugünün değil geleceğin meslekleri düşünülerek seçim yapılmasının gerektiğini söylüyorlar.

Yani; bugün meslek seçimi yaparken 20 yıl sonrası düşünmemiz gerekiyor.

Oxford Üniversitesi tarafından yapılan araştırmaya göre bundan 20 yıl sonra birçok iş otomatik olarak yapılacak.

Taşımacılık, lojistik, ofis ve idari destek gibi işler otomasyonla yapılacak... 

Hizmet endüstrisindeki mesleklerin de sonu benzer olacak. Yapay zekâ, büyük veri işleme, derin öğrenme konularındaki küçük pürüzler düzeltildiğinde ve işaretlenmiş veriler arttırıldığında mesleklerin otomatikleştirilmesi engellenemeyecek. 

Bu yönde sinyaller bugünden verilmiş durumda. Örneğin; hukuk firmaları, belgelerin kopyalarını taramak için giriş düzeyindeki avukatlar yerine, bu zorlu işi daha hızlı ve daha ucuz bir şekilde doğal dil işlemeyi kullanan yazılımlarla yapıyorlar, derin öğrenme görüntü tanıma araçları, dijital taramalarda deneyimli radyologlar kadar, hatta onlardan daha iyi bir şekilde tümörleri işaretleyebiliyor ve sınıflandırıyor ya da algoritmik olarak optimize eden web siteleri, yatırım portföylerini finansal danışmanların işini görmeye başladı bile.

Teknolojinin ilerlemesi ve robotların destek elemanı olarak endüstride yer almalarından en çok etkilenmesi beklenen meslek gruplarının başında müşteri hizmetleri temsilcileri, satış elemanı, kasiyerler, garsonlar, kapıcılar, nakliyeciler, sekreterler, depo görevlileri, muhasebeciler, öğretmenler, araba tamircileri, onarım işçileri, güvenlik görevlileri, aşçılar, kişisel bakım yardımcıları, marangozlar, çocuk bakımcıları, avukatlar geliyor.

Araştırmalara göre, gelecekte 50 yeni meslek gündemde olacak. 

* Teknoloji ve bilgisayar bilimleri ile birleşmeyen meslek kalmayacak. 

* Özellikle Robot ile ilgili alt grup meslekler çok yaygınlaşacak. Veri para yerine geçeceği için Veri dedektifleri, veri yorumlayıcıları, veri ayıklayıcıları olacak.

* Drone konuları da ilerleyecek özellikle mahremiyet ve güvenlikle ilgili düzenlemelerden sonra drone programlayıcıları, drone filo yöneticileri olacak. 

* Kişisel sağlık dijitalleştirilmesi ve insan performansının optimizasyonu da çok önemli bir alan olarak yükselecek. 

* Yaşlanma karşıtı uygulayıcılar, beyin büyütme uzmanları, gen sekanserleri, epigenetik terapistler,  genetik modifikasyon tasarımcıları öne çıkacak. 

* Yapay zeka çalışmaları sürecek fakat isimleri farklılaşacak. 

* 3D baskı imalatçıları çok farklı alanlarda kullanılacak. 

* Başka gezegenlerde asteroit madencileri, Füzyon santrali uzmanları, kuantum teknoloji guruları olacağı tahmin ediliyor.

Tamam, buraya kadar size yeni trendlerden bahsettim ama esas olan ne biliyormusunuz? 


 

Bence yeni nesile düşmeyi, ayağa kalkmayı, devam etmeyi, yeni durumlara adaptasyonu, problem çözmeyi, algoritmik düşünebilmeyi, sorgulamayı, öğrenme yöntemlerini, çalışma yöntemlerini, kendini izleyebilmeyi, farkındalığı, konsantrasyonu, amaç arayışını, etik değerleri, bütüne bakabilmeyi, kendini tanımayı, kendine güvenmeyi, beraber çalışmayı, iletişimi öğretmeliyiz. 

 

Çünkü insanlığa asıl gerekenler bunlardır.

 

İyi haftalar…

 

 

Bu yazı toplam 291 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU