Günün Tarihi:17 Nisan 2021

Yeniden yükselişe geçti24 Şubat 2021 , Çarşamba


Cevdet Güngör

Yüzyılın illeti korona ile mücadele, ne yazık ki istenilen sonuçları vermiyor. Dün bu sütunlarda Sakarya’da günlük vaka sayısının 100 dolayında takıldığından söz etmiştim. Ancak Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın  açıkladığı son bir haftalık vaka sayısında günlük vaka sayısı  100 binde % 103.01  artış ile 150’ye yaklaştı.

            Sürekli olarak yapılan önlemlere uyma çağrılarına rağmen  vaka sayısının yeniden artışa geçmesinde sanki toplu taşımada şehirler arası tren seferlerinin durdurulması dışında önlemler yetersiz kalıyor. Tabi şehir içi ulaşımda, trenler gibi seferlerin durdurulması söz konusu olamaz. Ancak toplu taşımada bir şekilde  tıklım tıklım seyahat edilmesinin önüne geçilmelidir.

İlginç durum

            Korona konusunda Sakarya açısından ilginç bir  durum var. O da Tüm Türkiye’de vaka sayıları düşerken Sakarya’da vaka sayılarının yükselmesi. Gerçi şu anda artış hastanelerde yeni bir düzenleme yapılmasını gerektirecek ölçülerde değil. Hastanelerde düzenleme geçtiğimiz kasım ayında günlük vaka sayısı bin 600’e yükseldiğinde yapılmıştı. Şu an için öyle vahim bir tablo yok. Vahamet tüm Türkiye’de vaka sayıları düşerken Sakarya’da artışa geçmesi. Son olarak Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Akgün Altuğ, koronaya karşı önlemler konusunda genişletilmiş bir toplantı yaptı. Bence vaka sayısının düşmesi, daha doğrusu yükselişin önlenmesi için her kesim SATSO’nun  gösterdiği  duyarlılığı göstermeli.

                     Memleket meselesi

 

            Muharrem İnce’nin CHP’den istifa ederek başlattığı yeni parti kurma çalışmaları sürüyor. “Memleket  Meselesi” sloganı ile başlatılan yeni parti kurma çalışmalarının Sakarya ayağını örgütlemede Fatma Kurtuluş’un adı geçiyor.  Daha önce 2 kez CHP Adapazarı İlçe Başkanlığı yapan ve bir kez de CHP’den Adapazarı Başkan adayı olan Fatma Kurtuluş, Muharrem İnce’ye yakınlığı ile biliniyor. Fatma Kurtuluş ile görüştüm. Kurtuluş, Sakarya’da  “Memleket Meselesi” hareketine katılmak için istifa edenlerin sayısının 300 dolayında olduğunu söylemişti. Kurtuluş istifa edecekler arasında  bazı CHP  İlçe başkanlarının olabileceğini de kaydetmişti.

            Memleket hareketinin  oluşmasında ilginç bir yöntem uygulanıyor. CHP’de yapılan istifalar  dilekçe verilerek değil de, doğrudan internet üzerinden yapılıyor.

            Bu nedenle Memleket Meselesi hareketine katılmak için Sakarya’dan kaç kişinin  CHP’den istifa ettiğini sağlıklı olarak tespit etmek şu an için  mümkün değil.

***

            Kurtuluş’a istifaların neden internet aracılığı ile yapıldığını sordum. Kurtuluş, “İstifalarımızı dilekçe ile yapsak. İstifaların parti meclisinde görüşülüp karara bağlanması gerekiyor. Bu prosedür ile CHP Genel Merkezini yormak istemedik” diye cevap vermişti.  Kurtuluş, Sakarya’daki örgütlenme çalışmalarına önümüzdeki hafta yoğunluk verileceğini de kaydetti.

            Muharrem İnce’nin Sakarya’da ciddi bir sempatizanı olduğu biliniyor. İnce’ye Sakarya’da duyulan sempatinin “Memleket Meselesine” ne ölçüde yansıyacağını doğrusu merak ediyorum.

 

Bu yazı toplam 264 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU