Günün Tarihi:28 Ocak 2020

Yenikent ve raylı sistem4 Aralık 2019 , Çarşamba


Cevdet Güngör

Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce yılların ihmali olan şehir içi ulaşımda raylı sistem konusunda kararlı görülüyor. Göreve geldiği günden beri raylı sistem konusunda yurt içi ve yurt dışında incelemeler yapıyor.

            Son olarak ilimize gelen  Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan’a da bu konuda brifing verip destek istedi.  Gerçi Bakan Turan: “İstimlakları yaparsanız, programa almak kolay olur” şeklinde konuşarak pek umut vermedi. Ancak bu sorun Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a ulaşılarak çözüme kavuşabilir. Sakarya’da Cumhurbaşkanı Erdoğan’a ulaşıp hizmet alacak milletvekili var mı diye soracak olursanız, ben “Olmalıdır” derim.

            Başkan Yüce Adapazarı’ndaki raylı sistemin ilk olarak ana hatta çalışmasını öngörüyor. Bu hatlar OSB-Gar ve Kampüs-Gar.

            Tabi bu güzergahlar olmalıdır.  Bu hatların yanı sıra Güneşler, Serdivan ve Erenler-Tekeler hatları da gündeme gelmelidir.

                            Yenikent’e İzmir modeli

            Ancak şehir içi ulaşımda raylı sistem  devreye girecekse bugün  nüfusu  70 bini bulan Yenikent’in merkez  ile  bağlantısında raylı sistem mutlaka olmalıdır. Yenikent- Adapazarı arasında  raylı sistemin  yıllar öncesinden gündemdeydi.  İşin doğrusu  Yenikent-Adapazarı arasında raylı sistem benim pek aklıma yatmıyordu. Çünkü Adapazarı-Dorukkent arasında çalışacak raylı sistemden istifade etmek için  Korucuk, Karaman, Camili-1, Camili-2  ve Evrenköy’de oturanlar   raylı sistemden faydalanmak için ayrıca  bir  araca binmek zorunda kalacaklar.

            Bu açıdan   önceden Yenikent’e   raylı sisteme vatandaşın  pek rağbet  edeceğini sanmıyordum. Ancak  dün bir  dostum raylı sistem ile ilgili İzmir’de uygulanan bir modelden söz etti.

            İzmir’de raylı sisteme ulaşmak için  raylı sistem güzergahı ile mahalleler arasında  kullanılan ulaşım araçlarına bindiğinizde, raylı sisteme aktarma yaptığınızda ayrıca ücret ödenmiyormuş.  Daha doğrusu 90 dakika boyunca İzmir’deki ulaşım araçlarında ilk bindiğinizde ödediğiniz ücret, başka hatlarda da 90 dakika geçerli oluyormuş.  Kısacası İzmir’de 90 dakika boyunca kaç tane belediye ulaşım aracına binerseniz binin tek ücret ödeniyormuş.

            Bu sistem Yenikent arasındaki raylı sistem projesinde de uygulanabilir.

                             Ankara desteği şart 

            Raylı sistem konusuna değindiğimde sizler ile hep paylaşıyorum.  Sakarya Büyükşehir Belediyesi şehir içi ulaşımda raylı sisteme geçecekse bunun için Ankara desteği şarttır.  Büyükşehir Belediyesi kendi  maddi imkanları ile ulaşımda  gerçek anlamda bir raylı sistem  projesini  uygulayamaz. Kısacası Ankara desteği olmadan, yani genel bütçeden ihale edilmeden raylı sistemi yıllardır olduğu gibi sadece konuşuruz.

            Ankara desteğinden kastım, yukarıda da belirttiğim doğrudan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a  ulaşmayı kastediyorum.

            Hatırlarsanız, Cumhurbaşkanı Erdoğan helikopter ile eski stat üzerinden geçerken, aynı helikopterde bulunan Türk-İş Başkanı Ergün Atalay kendisine eski stadın millet bahçesi olmasını teklifini götürdü. Erdoğan bu teklif üzerine   telefon trafiği ile yarım saat içinde  eski stadın millet bahçesi yapılmasına karar verildi. Ve şu anda inşaatı sürüyor.

            Diyeceğim Cumhurbaşkanı Erdoğan devreye girerse raylı sistemde sorun olmaz.

            Yoksa çok bekleriz.

 

Bu yazı toplam 168 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU