Günün Tarihi:17 Ocak 2021

Yere Batsın Sizin Medeniyetiniz !30 Mart 2020 , Pazartesi


Ümit İpeksoy

 Hem benim yaşlarımda olanlar hem de daha genç nesiller çok duymuştur. “Muasır medeniyetler seviyesine geleceğiz, onlar gibi MEDENİ olacağız, bak adamlara ne kadar MEDENİ, insana değer veren toplumlar, biz ise geri kalmış, medeniyetten bi haber zavallı, doğu ile batı arasında sıkışmış bir milletiz.”

Bu köşede yazdığım hemen tüm yazılarımda aziz milletimizin ferasetini, insaniyetini, vakârını, adaletini ve asaletini dilim döndüğünce anlatmaya çalıştım. 

Bizler eğitim zayiatı olmuş nesilleriz. Bizlere hep çok kötü padişahlar tarafından, çok kötü ve istibdatla yönetilmiş, cahil, varoş, köylü, acınası bir topluluğun parçaları olduğumuz ve bunun inandığımız din ve bu dinin bizi bağnazca cahil bıraktığı için olduğu anlatıldı.

Cumhuriyetin kurulmasıyla tekrar aydınlanmaya (!) başlayan hayatımız, kedinin ciğere baktığı gibi imrenerek ve ah çekerek geçti. Zannettik ki daha müreffeh olunca daha medeni olunur.

Yani öyle anlattılar, öğrettiler, çünkü öyle inandırılmışlardı.

Sandık ki (ya da bazıları inanmak istedi ki) onların istediği gibi yetişirse yeni nesiller, onlar gibi MEDENİ oluruz.

Hiç birimiz,  Avrupa da ki bazı ülkeler ve ABD ile bizim aramızda gelişmişlik anlamında fark olmadığını söyleyemez.

Ama mesele bu değil...

Her türlü eksiklik çalışarak kapatılabilir.

Bakın Savunma sanayiinde son 10 yılda olanlara. Belki 50 yıllık mesafe alındı. Son İdlib operasyonunda Rusya bile dilini ısırıp, ağzını açamadan tekrar toplantı istedi ve bilek zoruyla imzalandı o anlaşma.

Mesele asıl şu.

Bu adamlar bizden daha zengin olabilirler, bizden daha teknolojik ve daha güvende bir hayatları olabilir. Ama bu adamlar medeni değiller.

Eğer medeniyet, ülkelerin yöneticilerini, askerlerini satın alıp onların madenlerine, petrollerine çökmek, o ülkenin insanlarını köle gibi çalıştırıp servetini kendi ülkene taşımaksa evet medeniler,

Eğer medeniyet, son yüzyılda Belçika ve Fransa'nın Afrika da, İngiltere'nin Hindistan, Pakistan ve Orta doğuda yaptığı ya da daha önceleri İspanyol ve Portekizlilerin Amerika kıtasında yaptıkları gibi yüzbinlerce kişiyi köleleştirip satmak yada öldürmekse evet medeniler,

Eğer medeniyet, kendi ülkesinde yaşama şansı tanımadığın ve sırf kendi menfaatin için yakıp yıktığın ülkelerde ki mazlumlar senin kapına düştüklerinde, onlara akla gelmeyecek işkenceler yapmak, botlarını batırmak, üzerlerine ateş açmak ise evet medeniler,

Eğer medeniyet biraz zora gelince yaşamlarından biraz taviz vermek gerektiğinde kimseyi düşünmeyip tüm marketleri talan etmekse ve kendinden başka birinin de ihtiyacı olabileceğini düşünmeden tüketemeyeceğin kadar malı depolamaksa evet medeniler,

Eğer medeniyet, son tuvalet kağıdını veya temizlik ürününü alabilmek için karşındakinin saçlarına yapışıp yerlerde sürüklemekse evet medeniler,

Eğer medeniyet virüs salgını sırasında yaşlı bakım yurdunda kalan hastaların bir kısmında hastalık görüldü diye tüm çalışanların kaçıp orada kalanların ailelerine bile haber verme vicdani sorumluluğunu duymamak ve topluca ölümlerine sebep olmaksa KOCA bir EVET!  Evet bu adamlar medeniler.

AMA BEN DEĞİLİM ARKADAŞ! O ZAMAN BEN MEDENİ DEĞİLİM!
Yere batsın sizin medeniyetiniz.

Yere batsın sizin insanlığınız.

Yere batsın sizin olmayan vicdanınız.

Yere batsın size özenip sizin gibi olmak isteyen köksüzler...

 

 

 

Bu yazı toplam 4759 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU