Günün Tarihi:21 Ekim 2021

Yetişen nitelikli sanatkârlarımıza sahip çıkalım21 Eylül 2021 , Salı


Seyfi Yücel

Gözlerin fen, Anadolu lisesi, fakültelerde olduğu eğitim sistemimiz içinde farklı bir okul türü daha var. Adı, mesleki eğitim merkezi. Ahi kültüründen gelen eski çıraklık eğitimi modeli. 1979’dan başlayarak yaygın eğitim içinde yerini aldı. Son iki, üç yıldır da örgün eğitim kapsamı içine alınarak belge ve diplomaya dayalı mesleki-teknik eğitim modeli haline geldi. Eğitim sistemimiz içinde ciddi alternatif haline geldi. Bana göre de Türkiye mesleki-teknik eğitimde doğru yolu buldu diyebilirim.

***

Ortaokulu bitiren, her türlü lisesinin ara sınıflarından ayrılan, mezun olan hatta yüksekokul mezunları bile mesleki eğitim merkezine kayıt yaptırıp, 27 alan, 142 dalda meslek öğrenebilir.

***

Öğrenciler ustalık ve usta öğretici belgesi olan bir işyeriyle sözleşme yaparak dört yıl boyunca haftada bir gün okula teorik eğitime; dört, beş gün işyerinde pratik eğitime devam ederler. Ustaları uygulamalı olarak öğrenciye mesleğin inceliklerini öğretirken öğretmenler de işyerlerine belirli aralıklarda giderek rehberlik, koordinatörlük yaparlar. Öğrenciler üç yılın sonunda kalfalık belgesi, dört yılın sonunda da ustalık belgesi alırlar. Biryandan da alacakları ek derslerle de mesleki teknik Anadolu Lisesi diploması almaya hak kazanarak isterlerse yüksekokul, fakülteye devam edebilirler.

***

Öğrencilere öğrenimleri boyunca kanun gereği işyeri sahipleri asgari ücretin en az % 30’u oranında ücret ödemesi gerekir. Halen 770 TL’ye karşılık gelen bu ücretin çok üzerinde ücret alan öğrenciler de vardır. Buna karşılık devlet işyeri sahibine de mesleğin durumuna, çalışana sayısına bağlı olarak ortalama aylık 511 TL teşvik ödemesi yapmaktadır. Öğrenciler iş kazaları ve meslek hastalıklarına karşı sigorta yaptırılmakta olup, primleri devlet tarafından ödenmektedir.

***

Mesleki eğitim merkezinden ustalık belgesi ve mesleki-teknik Anadolu Lisesi diploması alan öğrencilerden bazıları mezun olduktan sonra işlerini kaybettiler. Şöyle ki mezuniyetleri ile birlikte teşvikten yararlanamayan işletmeler mezunların işine son verdi. Öğrencilerin çoğunluğu küçük esnaf-sanatkârın işyerlerinden öğrenimlerini tamamladılar. Teşvik kapsamı dışında kalınca iş kanunu ve sosyal güvenlik kanunu kapsamında çalışmak durumunda kaldılar. Bugün asgari ücret bürüt 3.577 TL, net 2.827.90 TL. sgk, işveren işsizlik sigortası primi de eklenince esnaf-sanatkâra bir çalışanın maliyeti 4.203.56 TL düzeyindedir. Bu miktarı zaten zor günler geçiren esnaf-sanatkârın karşılaması mümkün gözükmüyor. Mezun olan öğrenciler de işsiz kalınca, “Hocam biz işsiz kalmak için mi okuduk?” diyerek küskünlüklerini dile getiriyorlar. Bu gençler farklı; hem teorik, hem pratik olarak mesleklerinin zirvesindeler; her birisi ülkemizin ihtiyacı olan nitelikli elemanlar.  Bu gençleri küstürmemek lazım…

***

Ne yapılabilir? Öncelikle mesleki eğitim merkezlerinden mezun olan öğrenciler için iş hayatına devamları açısından, esnaf-sanatkâra daha az yük getirmesi açısından teşvik programı devam ettirilebilir. İşkur, ticaret sanayi odaları, esnaf sanatkârlar odaları, organize sanayi sitelerinin yönetimleri, işveren dernekleri yetişen bu genç sanatkârlarımız için istihdam, danışma büroları kurarak işe yerleştirmeleri konusunda rehber, yardımcı, aracılık etmelidirler.

***

Nitelikli eleman bulamıyoruz diyen işverenlerimiz bu gençlere sahip çıkmalıdır. Her alanda sanayileşen ülkemiz için bu gençlerimizin her biri değerdir. Bu değerlerimizi sahip çıkmalıyız…

 

 

 

 

 

 

Bu yazı toplam 204 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.


 

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama


 SAKARYASPOR PUAN DURUMU