Günün Tarihi:28 Ocak 2020

Yılların ayıbı9 Aralık 2019 , Pazartesi


Cevdet Güngör

Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce göreve geldiğinden beri şehir içi ulaşımda raylı sistem  üzerinde duruyor.

            İşin doğrusu şehir içi ulaşımda hafif raylı sistemi sizler ile sık sık paylaştığım gibi bırakın büyükşehirleri artık büyükşehir olmayan illerin bile gündeminde, hatta kullanımında. Bu nedenle raylı sistemin Sakarya’ya  hala gelmemesi yılların ihmalidir. Hatta yılların ayıbıdır.

***

            Bu nedenle bende son zamanlarda sık sık hafif raylı sistemden bahsediyorum. Çünkü Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce aynı konuda sık sık açıklamalar yapıyor.

            Ancak Ekrem Yüce hafif raylı sistem yerine, şehir içi ulaşımda hafif tekerlekli sistemden söz ediyor.

            Bu konuda Uzak Doğu’da incelemeler yaptı, son olarak Prof. Dr. Mustafa Ilıcalı’dan Otomatik Sürücüsüz Sistemler  (AGT ) hakkında bilgi almış.

            Gerçi Ekrem Yüce  hafif raylı sistem veya hafif tekerlekli sistem konusunda henüz kesin bir tercihi yok gibi görülüyor. Ancak görülen o ki, gönül tekerlekli sistemde yana gibi duruyor.

Ulaşıma çare olur mu?

            Ancak AGT’nin   şehir içi ulaşıma çözüm getirmesi söz konusu değil. Çünkü AGT  bildiğiniz büyük belediye otobüsü boyutunda. En önemlisi de sürücüsüz. Bilgisayar programı ile belirli güzergahta gidip geliyorlarmış. Bu sistemin şehir içi ulaşımına çözüm getirmesi mümkün değil. Çünkü raylı sistem gibi yolcu kapasitesi yüksek değil. Tek vagon ile şehir içi ulaşımına nasıl çözüm olacak bilemiyorum? Deki 2 vagon olsun. Yine çözüm olmaz.

            Olsa olsa   Ekrem Yüce’nin Çark Caddesi’nde düşündüğü nostaljik tramvay olabilir. Zaten Bursa Heykel’de  de nostaljik  olarak gidip geliyor.

 Benim görüşüme göre Adapazarı’nda şehir içi ulaşımın nihai çözümü tıpkı İzmit’te olduğu gibi, tıpkı Bursa’da olduğu gibi  hafif raylı sistemdir.

Yüce’ye destek

 Ekrem Yüce sürekli olarak hafif raylı sistem üzerinde duruyor. Neredeyse son zamanlarda  hafif raylı sistem ile yatıyor. Hafif tekerlekli sistem ile kalkıyor.

Ancak bu süreçte dikkatimi çeken bir konu var. Sanki Yüce bu mücadelesinde  bırakın parti dışını parti içinden pek destek görmüyor gibi.

Örneğin ben bugüne kadar Ekrem Yüce’nin raylı sistem çabalarına AKP İl Başkanı Yunus Tever’den destekler anlamda bir açıklama görmedim.

Aynı şekilde AKP Sakarya milletvekilleri de bu konuda görüldüğü kadarı ile sus pus.

Ekrem Yüce  şehir içi ulaşımda  hafif  raylı sistem Büyükşehir imkanları ile yapacaksa sorun yok. Ayrıca siyasi bir destek gerekmez.

Ancak   bu mümkün değil. Zaten diğer şehirlerde de örneğin Erzurum, Örneğin Erzincan hafif raylı sistem projeleri Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından yapılıyor.

Ekrem Yüce, bir süre önce ilimize gelen Ulaştırma ve Alt yapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan’dan   şehir içi ulaşımda hafif raylı sistem için destek istedi. Turhan: “İstimlaki sis yapın o zaman programa girmesi düşünülebilir” gibisinden bir söz etmiş.

Merak ediyorum, Erzurum ve hatta büyükşehir olamayan Erzincan’da hafif raylı sistem ihalesi Ulaştırma ve Alt Yapı Bakanlığı tarafından yapılıyor da, Sakarya’ya gelince neden olmuyor.

Evet AKP Sakarya milletvekilleri neden olmuyor?

 

Bu yazı toplam 109 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU