Günün Tarihi:20 Ocak 2021

Yol Ayrımındaki Türkiye Bir Türkiye Hayali24 Kasım 2020 , Salı


Seyfi Yücel

Genel olarak düzenli okuyan bir insanım ama pandemi döneminde evde kaldığımız süre içinde daha çok okumaya vaktim oluyor. Yazının başlığı evde kaldığımız süre içinde okuduğum iki kitabın adıdır.

***

Kitapların yazarı Prof. Dr. Selçuk R. Şirin. New York Üniversitesi öğretim üyesi. 1968 yılında Kars’ı Yiğitkonak Köyü’nde dünyaya gelmiş. İlginç yaşam öyküsü var. Öğretmen çocuğu. Lisede öğrenciyken ideali bakkal açmakmış. Öyle de olmuş. Liseyi bitirdikten sonra köyünde bakkal işletirken idealini değiştirip sınava giriyor ve ODTÜ’ni kazanıyor, dereceyle de bitiriyor. Peşinden Amerika’da akademik süreç ve New York Üniversitesi’nde profesörlük, kürsü başkanlığı…

***

Selçuk Şirin Amerika’da akademik kariyeri yanında doğduğu topraklardan, ülkesinden kopmayan; bu topraklara bağlı aydınlarımızdan. O’nu gazete yazılarından, televizyon söyleşilerinden, youtube videolarından tanıdım. Okul öncesi eğitime çok önem veriyor. Bu amaçla “1 Milyon Kitap” kampanyasından tanıdım. Vatandaşların, şirketlerin bağışlarından topladıkları parayla kitaplar hazırlayarak Anadolu’nun ücra köşelerine kadar minik çocuklarımıza bir milyon kitap ulaştırmayı planlıyor.

***

Selçuk Şirin’in Yol Ayrımında Türkiye başlığında, Ya özgürlük ya sefaletle özetlediği bölümünde dünya ekonomisinin içinde Türkiye’nin durumunu sayılarla karşılaştırıyor. Orta gelir tuzağına yakalanan Türkiye’nin sorununu çözebilmesinin temelinin eğitim, demokrasi, hukukun üstünlüğü olarak değerlendiriyor.

***

Ya özgürlük ya sefalet başlığında “Eğitim artık ekonomidir!” Tük Telekom, Tüpraş, THY, Petrol Ofisi’nin toplam değerinin bir WhatsApp etmediğini; Bizden bir WhatsApp çıkar mı? Sorusuna cevap bulmaya çalışıyor.

***

Toplumsal sorunlar üzerine sayısal denemeler başlığında, Türkiye’de iş kazalarında sayıların yüksek olması, çevre kirliliği, elinde çekiç olana her sorun çivi gelir, kadına şiddet, Suriyeli çocuklar, Ortadoğu bataklığı konularını inceliyor.

***

Siyaset üzerine sayısal denemeler bölümünde, Sol neden hiçbir zaman desteğini almadı? Dindarlık değil kalkınma! Çatı aday formülü neden tutmadı? 2015 seçimleri analizi. Kelkit’ten Bundestag’a mutlu bir hikâye!

***

Eğitim üzerine sayısal denemeler başlığında PISA sonuçlarında alt sıralarda olan Türkiye’nin eğitim analizi, eğitim reformu için yedi öneri! Eğitim sistemi dökülüyor! Neden fen matematik alanında başarılı olamıyoruz? Sorularının cevaplandırmaya çalışıyor.

***

Selçuk Şirin’in okuduğum ikinci kitabı Bir Türkiye Hayal’inde, Toplum üzerine sayısal denemler bölümünde, Toplumun birbirine olan güveni niçin kaybettiğini, terör olaylarında yüksek can kayıpları, Türkiye’de başta Twitter olmak üzere sosyal medyayı çok kullanmasının sebepleri, ahlaksızlık bir sistem meselesidir, Türkiye’de obezite sorunlarını irdeliyor.

***

Kitabın devamında Şirin’in eğitim konularına ağırlık verdiğini görüyoruz. Davos’ta Dünya Ekonomik Forumu’nun açıklandığı 4. Sanayi Devrimi’nde başarılı olmak için ihtiyaç duyulan 10 temel becerinin; Problem çözme, eleştirel düşünme, yaratıcılık, kamu yönetimi, başkalarını koordine etme, duygusal zekâ, muhakeme, servis oryantasyonu, müzakere ve zihinsel esneklik olarak değerlendiriyor.

***

Ülkemizin çözülmesi gereken birçok sorunu var. Biriken sorunlar karşısında toplum iki kutba ayrılmış durumda. Kimse kimseyi dinlemiyor, anlamıyor, anlamak istemiyor… Bu durum sorunları daha da derinleşmesine neden oluyor. Her zaman üçüncü bir yol vardır, olmalıdır. İşte Selçuk Şirin siyasi kutuplaşmadan arınmış, aydın sorumluluğu ile sayısal verilere dayanarak sorunları ortaya koyuyor; çözüm önerileri sunuyor. Siz de özgün fikirlere sahip olmak istiyorsanız iki kitabı öneriyorum. Okumanız dileğiyle...

 

 

 

 

 

 

Bu yazı toplam 53 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU