Günün Tarihi:3 Temmuz 2020

Yorgan ustalarıyla sohbet11 Şubat 2020 , Salı


Seyfi Yücel

Geçtiğimiz hafta Sakarya Terziler Tuhafiyeciler Konfeksiyoncular Esnaf Odası Başkanı İbrahim Çokluk’un nazik davetiyle yemekli sohbet toplantısına katıldık.

***

Oda bünyesinde faaliyet gösteren yorgan ustalarının sohbetiydi. İlçeler dâhil birçok yorgan ustasının sohbete icap etmeleri hem sanatkârların nezaketi, hem de İbrahim Başkan’ın temsil ettiği üyeleriyle kaynaştığının göstergesi diyebilirim. Yenigün Mahallesi’nde eski ev sahibim, bana göre Anadolu Bilge Kişilerinden rahmetli Ahmet Çimen, “Evladım davet edildiğin cemiyetlere katıl. İnsan düğününde, cenazede, hastanede kapıya bakar. Geleni gideni var mı diye.” Ahmet Amcanın tavsiyesi hep aklımdadır. Cenazede, düğünde, hastaneye gittiğimde ister istemez başımı çevirir gelen-gidene bakarım. İbrahim Başkanın davetinde de ek masalar konulması gerekti…

***

İbrahim Çokluk başkan geçmişten günümüze yorgancılık mesleğinin gelişimini anlattı. Yetişen ustaların adlarını söyleyeler onları yad etti. Yün yatağın, yorganın sağlığından söz etti. Yapay gıdalar gibi yapay, sentetik yatak yorganın da insanları sağlığını olumsuz etkilediğini bilim insanlarının ifade ettiğini belirtti. Yün yorganın sentetik yorgana göre fiyatının daha yüksek olması sebebiyle müşterilerin sentetik yorganı, yatağı tercih ederek bir anlamda sağlıklarının kaybettiklerinde daha fazla bedel ödediklerini ifade etti.

***

Sohbete katılan, yorgancılık mesleğine yıllarını; hayatlarını vermiş ustaların, üstatların ortak görüşleri “mesleği gençlerin tercih etmemeleri, çırak bulunamaması sebebiyle yorgancılık mesleğinin bitme noktasına geldiğini, devletin bu konuda eğitim politikalarını gözden geçirerek çözüm bulması gerektiğini ifade ettiler.

***

Sohbet toplantısına babadan yorgancı olan Erenler Belediye Başkanı Fevzi Kılıç da teşrif ettiler. Gördüğüm kadarıyla Fevzi Başkan’ı meslektaşları çok seviyorlar. Kendilerinden biri olarak benimsiyorlar…Fevzi Başkan, belediye olarak kendilerinin, devletin her zaman esnafın, sanatkarın yanında olduğunu; özellikle çeşitli teşviklerle esnafa destek olduğunu, konuyla ilgili bir projesi, yapılması gereken bir husus olduğunda kapılarının her zaman açık olduğunu belitti.

***

İl milli eğitim, mesleki ve teknik eğitimden sorumlu şube müdürü Osman Cansız da sohbete katılanlardandı. Cansız, son zamanlarda bakanlığın mesleki teknik eğitimi geliştirmek için gayret ettiğini; çırak öğrencilere lise diploması alma imkanı tanındığını, eğitime devam eden çırakların asgari ücretin en az yüzde otuz ücret ödendiğini, işverenlere de branşlarına göre teşvik ödendiğini, iş kazalarına ve meslek hastalıklarına karşı sigorta edildiğini belitti.

***

Davete katılan İstanbul yorgancılar odası başkan ve yönetim kurulu üyeleri de yaptıkları faaliyetleri anlattılar. Sakarya’da yorgancı esnafının birlik beraberlik içinde olduğunu görmek mutlu etti dediler.

***

Bir ustanın anlattığı anekdotu da kısadan hisse aktarmak istiyorum. Yorgan ustası dükkânının önünde çubuğu ile yünü döverken oradan geçen birisi, “Yünü niye dövüyorsun?” dediğinde usta, “Bu yün evden geldi. Eski yorgandı. Evdeki sırlarını başkalarına aktarmasın diye dövüyorum” der. Başka bir gün usta yine dükkânının önünde çubuğu ile önündeki yünü döverken aynı kişi geçerken tekrar sorar, “Bu yünü niye dövüyorsun? Usta, “Bu da yeni yorgan dikmek için. Gittiği evde sır tutsun; evde olanı biteni başkalarına anlatmasın diye dövüyorum” der.

***

“Gönül ne kahve ister ne kahvehane, gönül sohbet ister gerisi bahane” misali yemek bahane İbrahim Başkan’ın nazik ev sahipliğinde ustalar bir dahaki sohbette buluşmak üzere kucaklaşıp ayrıldılar…

 

 

 

 

 

 

Bu yazı toplam 977 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU