Günün Tarihi:21 Eylül 2021

Yüce ve marka şehir14 Temmuz 2021 , Çarşamba


Cevdet Güngör

Sakarya Büyükşehir Belediye Meclisi’nin geçtiğimiz pazartesi günü yapılan meclis toplantısında konuşan Başkan Ekrem Yüce, “Hedefimiz , yeşili, doğası, bitki örtüsü, toprak yapısı ve tüm güzellikleri ile dünyanın nadir  şehirlerinden olan  Sakarya’mızı marka şehir yapmaktır” dedi.

Geçmişte Sakarya’yı marka şehir yapabilmek için 3 ayrı girişim olmuştu.  Girişimlerden ilki 2008 yılında o tarihte Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri olan Mustafa İsen’in girişimi ile zamanın Sakarya Valisi Hüseyin Atak döneminde olmuştu.  Hemen ardından aynı dönemde zamanın Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Duran, dünyada marka sihirbazı olarak isim yapan  İsveç’li Christer Asplund’u şehrimize getirmişti. Asplund şehrimizde 2 gün inceleme yaptıktan sonra “Sakarya’nın marka olması için İstanbul’un banliyösü olmalıdır” cevherini  eda edip şehrimizden ayrılmıştı. Üçüncü olarak zamanın AKP Sakarya Milletvekili Ayşenur İslam SATSO ile birlikte ilimizin  marka şehir olması için yeni bir proje başlatmıştı. Proje kapsamında Türkiye’nin ünlü seyahat yazarları Sakarya’ya davet edilmişti ancak ben davet edilen yazarların Sakarya’nın güzellikleri konusunda yazılarına pek rastlamamıştım. Böylece Sakarya’nın marka şehir olması için başlatılan 3 projede güdük kalmıştı. Dilerim Başkan Duran, bu hayalimizi gerçekleştirir ve marka şehir olma yolunda ciddi adımlar atılır.

Tarımsal eğitim merkezi

Göreve geldiği günden beri Sakarya’nın tarımsal alanda kalkınmasına büyük önem veren Başkan Yüce, Sakarya Botanik Vadisi’nden elde edilen bitkilerle kozmetik ve doğal birçok ürünün üretilerek vatandaşa birinci elden sunulacağını belirtti. Botanik Vadisi’nin  burada kurulacak merkez ile  Sakarya’nın bir Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Eğitim Merkezine dönüştürüleceğini kaydetti.

Başkan Yüce, üretimine başlanan hint keneviri konusunda ise, “Kenevir üretimiyle tarım, sağlık, inşaat, sanayi, gıda, petrol sanayi, plastik ürünler sanayisi, tekstil, otomotiv gibi neredeyse 50 binden fazla endüstriyel ürünün hammaddesi olarak kullanılan kenevirin yeniden üretilmesi ekonomimize çok ciddi katkılar sağlayacak ve ülkemizin gücüne güç katacak.”

Başkan Yüce, Pekşenler’den  yapılacak şehre 3 giriş kapısının önemine de dikkat çekti. Yüce,  söz konusu 3 giriş kapısı ile OSB’lere, limana ve şehre bağlantının kolaylaşıp ekonomiye  güç katılacağını belirtti. Yüce, Karaman’da  hayata geçirilecek Güneş Elektrik Santrali (GES) ile kendi elektriğimizi kendimizin üreteceğini de bir kez daha hatırlattı.

Caddeler, altyapı  ve raylı sistem

            Başkan Yüce, bundan böyle caddelerin alt yapısına büyük önem verileceğini belirterek, “Biz kanalizasyon, içmesuyu, elektrik, telefon hattı gibi bütün altyapısı  yıllarca vatandaşın ihtiyacını karşılayacak ve bir daha olağanüstü bir hal olmadıkça caddelerimizin kesinlikle kazılmasını istemiyoruz. Bugün için alt yapısı tamamen bitmiş caddeler üretiyoruz” dedi.

            Bu konu gerçekten çok önemli  çünkü özellikle deprem sonrası caddelerin alt yapısı yeniden düzenlenirken, yolların 6 kez kazıldığını ve  bu nedenle normal hayata dönülmesinin yazdığını çok iyi hatırlıyorum.

            Başkan Yüce,   meclis toplantısında  yaptığı konuşmada görevde olduğu 27 ay içinde yapılanların bir özetini anlatmış. Ben bu şehre yapılacak her hizmeti taktirle karşılarım.  Yüce, 27 aya gerçekten oldukça çok hizmet kazandırdı. Bir de raylı sistemin peşini bırakmaz ve  Adapazarı’nı raylı sisteme kavuşturursa kendisini daima şükranla anarız.

Bu yazı toplam 127 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.


 

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama


 SAKARYASPOR PUAN DURUMU