Günün Tarihi:22 Mayıs 2022

YUKARI BAKMA!30 Aralık 2021 , Perşembe


Özlem Doğan

  ‘DON’T LOOK UP- YUKARI BAKMA’ 2021 yılı Amerikan hiciv filmi. Bu filmi izlerken kendinizden, içinde bulunduğunuz toplumdan bir şey bulmayanınız çıkmayacaktır.

  ‘Dünya düzeni, toplumsal ve yönetimsel düzenler internetle birlikte nasıl yozlaşıyor?’ sorusuna harika bir cevap niteliğinde bu film. Teknolojik çağın getirisi, sosyal medya ve benzeri kitle iletişim araçları; bir yığın beyin uyuşturucu, uyutucu, manipüle edici, yönetimlerin ve insanların birbirini felç edici aracına dönüşmüş durumda.

 İnsandan insana, toplumdan topluma psikolojik hastalıkları bulaştıran büyük ağlar sistemi.

  Güya teknolojik gelişimi desteklediğini düşünerek bu sistemi savunan kişilere sözüm; bilgisayar başında eriyen çocuklar, aileler, büyük teknolojik gelişim değil; insanlığın beyin ve ruh ölümü olabilir ancak…

  İnternet ve bilgisayar tabii ki hayatımıza kolaylıklar getirdi, bunu inkar etmiyoruz ama saçma sapan hasta ruhlu insanların beyinsel çöpünü attığı videolarla, insanın en hayati organı olan beynin sistemini bozan dijital oyunlarla, doğruluğu hiçbir elekten geçmemiş sosyal medya içerikleriyle uyuşmak, nasıl bir teknolojik ya da toplumsal gelişme sağlayabilir ki?

 Araba, uçak, ameliyat yapan robotları ve bu alanlarda ilerleme sağlayan tüm teknolojik gelişimleri anlayabilirim. Fakat bana şu yukarıda anlattığım manzarayı hiç kimse çağın gereği veya gelişim olarak kabul ettiremez…

 Bu bakımdan yeni yıl için dileğim;

KALDIRIN BAŞINIZI!

KALDIRALIM BAŞLARIMIZI!

HAYATA BAKIN!

YUKARI BAKIN!

VE LÜTFEN DAHA ÇOK KİTAPLARA BAKIN!  

 

Bu yazı toplam 249 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.


 

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi AramaSAKARYASPOR PUAN DURUMU