Günün Tarihi:26 Ekim 2021

Yürekler pır pır7 Eylül 2021 , Salı


Cevdet Güngör

Korona  belası altında yaklaşık 1,5 yıl sonra yeni öğretim yılı başladı. Arada yapılan deneme öğretimlerini saymıyorum. Her yeni öğretim yılı başlangıcında okul önleri bayram havasında olurdu. Özellikle ilkokula yeni başlayan öğrenciler ve velileri büyük bir heyecan içinde olurlardı. Bu öğretim yılı başında  ise  velilerin yürekleri pır-pır. Doğal olarak herkesin içinde bir endişe var.

Milli Eğitim Bakanlığı korona tehdidi altındaki öğrenim yılına başlarken bir dizi önlemler aldı. Bu önlemlerin bir bölümü şöyle:

“Öğrenciler izleme alınacak ve okula devam edecek. Öğretmenler izleme alınacak ve eğitim vermeye devam edecek. Pozitif vaka çıkan sınıfta görev alan öğretmenler ve o sınıfın diğer öğrencileri, okul girişinde 14 gün boyunca günde en az iki defa semptom sorgulaması yapılarak ateş ölçümleri gerçekleştirilecek ve bunlar kayıt altına alınacak. Bu sınıftaki çocukların teneffüs saatinin diğer sınıflardan farklılaştırılması sağlanacak. Semptom veya yüksek ateş tespit edilen kişi sağlık kuruluşuna yönlendirilecek. Sağlık kuruluşunun değerlendirmesine göre herhangi bir semptom göstermeyen öğrenci/öğretmen okula devam edecek; aksi durumda ise vaka olarak kabul edilecek.”

Görüldüğü gibi pandemi dönemi eğitimde okul yöneticilerine  büyük sorumluluk düşüyor. Artık  kendilerinin eğitim sorumluluğunun yanı sıra bir de sağlık sorumlulukları  var.

Milli Eğitim Müdürü

Pandemi  döneminde  okullarda eğitime devam kararı alındıktan sonra hep bir endişe taşıdım. Merkezdeki okullar  uygulanması gereken önlemleri uygulamakta daha bir şanslılar. Merkez ve ilçelerdeki kenar mahallelerdeki okullar istenilen şartları sağlamakta  bence zorlanacaklardır. Yeterli maske temin edilmesi hijyen maddesi sağlanması okul yönetimlerini  mutlaka zorlayacaktır.

Bu konuda bir önlem alındı mı? Bu soruyu geçtiğimiz gün tesadüfen karşılaştığım yeni İl Milli Eğitim Müdürü Ebubekir Sıddık Savaşçı’ya  sordum. İşte Savaşçı’nın bu konudaki sözleri:

Öğretim yılı başlamadan önce ilçe milli eğitim müdürleri ile geniş kapsamlı bir toplantı yaptık. Hepsi sorumluluklarının bilincinde. İlimizdeki meslek okullarında maske üretimi yapıldığından maske konusunda bir sıkıntı olmayacak. Ayrıca öğretmenlerimize  maskesiz gelen çocuklar ile ilgili yeterince maske dağıttık. Velilerinin de desteği ile bu kritik dönemi sorunsuz atlatmak  için her türlü önlemi aldık.”

Devam zorunluluğu

            Milli Eğitim Bakanlığı  dün başlayan pandemi dönemi eğitiminde  daha önce olduğu gibi devam sorumluluğu olmayacağını açıkladı. Yani bu dönemde normal zamanlardaki gibi devam sorumluluğu var. Ben her şeye rağmen bu dönemde sırf devamsızlıktan öğrencilerin sınıfta bırakılacağını sanmıyorum. Tabi ortada pandemiyi bahane edip kasıtlı olarak devamsızlık yapma hususu dışında.

Aman dikkat!

            Evet, pandemi döneminde yukarıdaki “Aman dikkat” sözcüğünün kaç kez kullandım hatırlamıyorum. Ne yazık ki Sakarya son bir haftalık periyotta yüz binde  240.83 ile Marmara Bölgesi’nde vaka sayısı en yüksek olan il olarak görülüyor. Günlük vaka sayısı ise  400’e tırmanıyor. Ne yazık ki son zamanda biraz gelişme olsa da aşı karşıtlarının inadını  bir türlü kıramıyoruz. Bir kez daha “Aman dikkat!” diyorum. Koronadan korunmanın tek yolu aşı olmak.

            İşte formül “Aşı-Maske-Mesafe-Hijyen” 

 

Bu yazı toplam 108 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.


 

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama


 SAKARYASPOR PUAN DURUMU