Günün Tarihi:5 Aralık 2021

Yüzyılın olaylarından birisine tanıklık ettik24 Ağustos 2021 , Salı


Seyfi Yücel

Yüzyılın olaylarından birisine tanıklık ettik

Geçtiğimiz hafta başında Kabil Havaalanı’nda, binlerce Afganlının ABD uçağına binmek için yaşadığı izdihamı televizyon kanallarından canlı izledik. Uçağın üstüne, kanatlarına çıkan, kapağı açmaya çalışanlar, tekerleğine tutunmaya çalışanları gördük. Uçak kalktıktan birkaç dakika sonra iki kişinin uçaktan düştüğü görüntüleri izledik. Bizler evimizde, işyerimizde televizyondan izlerken aslında yüzyılın tarihi olaylarından birisi şahitlik ettik. Bu görüntüler yıllarca konuşulacak, yazılacak, çizilecek, tarih kitaplarına insanlığın utanç görüntüleri olarak geçecek.

***

ABD’nin çekilme kararından sonra 300 bin kişilik Afgan ordusu, 60 bin kişilik Taliban militanları karşısında dayanmadı, dağıldı gitti. Devlet başkanı hazinede ne kadar para varsa valizlere doldurup uçağın kapısından el sallayarak ülkeden kaçıp gitti. Taliban’ın zulmünden kaçanlar da hava alanına celladına koşar gibiydiler. Daha sonra anlaşıldı ki uçağa binen şanslılar(!) ABD yerine Uganda’ya, Ruanda’ya götürülmüşler.

*Afganistan, 652 bin, 860 bin kilometre kare, 38 milyon nüfuslu, Güney Asya ülkesi. Ülkenin % 42’si Peştun, % 27’si Tacik, % 9’u Hazar, % 9’u Özbek olmak üzere etnik çeşitliliğe sahip bir ülke.

*Rusya, devamında ABD’nin işgaliyle kırk iki yıldır iç savaşla yok olan Afganistan fiilen yıkıldı, Taliban ile başka bir ülke haline geldi. Yüz, iki yüz yıl geriye gitti.

*Afganistan dünya uyuşturucu piyasasının % 85-90’ını elinde tutuyor. “Üretim araçlarını elinde tutan, ülkeyi yönetir” anlayışında olduğu gibi, uyuşturucuyu elinde tutan Taliban ülkeyi de ele geçirdi.

*Ülke bütçesinin yarısı yardımlardan oluşmakla birlikte, kişi başına milli gelir sadece 559 dolar. 190 ülke arasında 179. Sırada. Kısaca insanlar sefalet düzeyinde yaşamaya çalışıyorlar diyebiliriz.

*Afganistan’da kadınlar kaybetti. Onlarca, belki de yüz yıl geçse de kadınlar ortalama medeniyet seviyesine gelemeyeceğini söyleyebiliriz. Taliban kadınlar konusunda ılımlı mesajlar vermesine rağmen öyle olmayacağını hepimiz göreceğiz. Bu konuda yanılmayı çok isterim.

*İlgincin de ilginci! Doha’da Afganistan meşru hükümeti adına görüşmeye Afganistan meşru devleti adına katılan, Taliban adına katılan temsilciler ile toplantıyı organize eden Kuveyt devlet görevlisinin üçü de ABD’de okumuş, üçü de ABD vatandaşı. Aslında bu üçlünün kimlikleri Afganistan’da olup, biteni özetler gibi…

*Dikkatimi çekti; Taliban yöneticileri, liderleri, komutanları hepsi kilolu, oldukça iyi beslendikleri belli oluyor. Yerel kıyafetleri de oldukça düzgün, şık görülüyor. Buna karşılık Taliban militanları ellerinde tüfekle oldukça zayıf, çelimsiz, sefil vaziyetteler. Ayaklarında ayakkabı bile yok, terlik, sandalet benzeri iplerle tutturdukları lastikler kilometrelerce yürüyüp gelmişler. Uyuşturucu, savaş baronları kaymağı yiyor; sefil çocuklar, gençler savaşıyor.

*Afganistan’da bakır, lityum, uranyum, bor madenlerinin yanında kuzey bölgelerde zengin doğalgaz yatakları bulunduğu söyleniyor. Taliban daha hükümet bile kurmadan Rusya, Çin, ABD, Almanya, İngiltere, Fransa diplomatlarıyla Taliban ile görüşmeye başladılar. Görüyoruz ki konu tamamen duygusal(!) İnsanlar ölmüş, kadınlar ev hapsine alınmış, demokrasi hepsi hikaye…

***

Afganistan ile ilgili aslında yazacak daha çok şey var. Televizyonda olayları izlerken şunları düşündüm:

*Yemeyip, içmeyip, ayağımızda ayakkabı bile olmasa güçlü bir ordu olmalı, şart. Ordu ki kendi mali, teknik imkânlarıyla donatılacak. Üst komutanından, erine kadar milli şuurla donatılmış, yönetilmiş olacak.

*Ülkeni yönetenler kargaşa çıkar çıkmaz paraları valize doldurup, uçağa binip kaçmayacak. Dirayetli, cesur olacak. Dik durmayı becerebilecek. Tehlike anında halkını yönetecek, cesaret verecek.

*Kaçan Afgan askerlerini görünce tarihten bugüne; Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, silah arkadaşlarını Kurtuluş Savaşı’nda, Kıbrıs Savaşı’nda, terörle mücadelede, 15 Temmuzda, Fırat Kalkanında şehit olan askerlerimizi, güvenlik görevlilerimizi rahmetle andım. Kahraman gazilerimize minnetimi yüreğimde derinden hissettim. Bizler evimizde rahat uyurken sınır boylarında nöbet tutan, bayrağımızı dalgalandıran kahraman Mehmetçiklerimize şükranlarımı ilettim.

 

 

 

 

 

Bu yazı toplam 265 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.


 

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama


 SAKARYASPOR PUAN DURUMU