Günün Tarihi:5 Aralık 2021

Z kuşağı efsanesi!28 Eylül 2021 , Salı


Seyfi Yücel

Son yıllarda x,y,z kuşağı kavramlarını çokça duyar olduk. Özellikle z kuşağı efsane haline geldi diyebilirim. Konuyu anlamak için kitap, makale araştırdım. Konuyu bilimsel yönüyle irdeleyen güvenilir kaynak bulamadım. İnternet ortamında ulaşılabilen kaynakların kişisel gelişim, astroloji benzeri yazılardan ileri gitmiyor.

***

X kuşağı: 1965-1979, y kuşağı:1980-1989, z kuşağı:1990-2021 yılları arasında doğanları ifade ediyor. Burçlar gibi…

***

Z kuşağının belirgin özelliğinin, teknolojik araçlar kullanmakta becerili, aidiyet duyguları gelişmemiş, toplumsal değerlere, kurumlara karşı mesafeli olarak ifade ediliyor.

***

Özellikle bazı siyasi çevreler z kuşağı üzerinde fazlaca duruyor. Fransız yazar Samuel Beckett romanında balık kaynayan deniz kenarında köylülerin acından ölmesi, karınlarını doyurması için Godot’u (Godo); Yaşar Kemal’in, Yer Demir Gök Bakır adlı eserinde köylüye zulüm eden Muhtar Sefer’den kurtulmak için Taşbaş’ı efsaneleştirmeleri, kendilerini kurtarmasını beklemeleri gibi. Bazı siyasi çevreler de önümüzdeki seçimlerde z kuşağına umut bağlamış durumda. “Z kuşağı gümbür gümbür gelecek, iktidarı devirecek” diye.

***

Yakın tarihe baktığımızda gerçekten efsaneleşen 68 Kuşağı’nı biliriz. Vietnam’da Amerikan zulmüne, vahşetine, genel olarak emperyalizme, ırkçılığa, doğa-çevre, toplumlar arasındaki gelir adaletsizliğine karşı oluşan reaksiyon hareketidir diyebiliriz. 68 Kuşağı’nın yazı, şiir, müzik, düşünce, demokrasi, insan hakları, eşitlik, paylaşma, çevre ırkçılığa karşı gibi evrensel, hümanist değerler üzerine kuruluydu. Bizim kuşağın, en azında ben ve benim gibi milyonlarca genci etkilemiştir. Oysa z kuşağının belirgin özelliği “teknolojiyi iyi kullanmak, aidiyet gevşekliği, toplumsal değerlerden uzak” olarak özetleniyor. 68 Kuşağı ile kıyaslanması mümkün değil.

***

Otuz yedi yıllık eğitimciyim, başladığımız günden beri tanıdığımız her kuşak bir öncekini aratıyor diyebilirim. En aza 15 yıldır ösym ve meb’in sınav sonuçları istatistiklerini biriktiriyorum. Bir önceki yılla karşılaştırıyorum. Ana hatlarıyla geldiğimiz nokta şurası: Ösym raporlarında son beş yılın değerleri, 50 soruda Türkçe doğru cevaplama ortalaması 9-10, matematik 2-3 seviyesinde. Sınava giren yaklaşık iki buçuk milyon öğrencinin üç de biri barajı aşamıyor. Bu yıl salgın bahane edilerek baraj puanı düşürüldü. Baktım dört (doğru yazdım) doğru cevap veren öğrenci 140 barajını aşmış. Bir, iki, üçüncü yerleştirmede bir yüksekokul veya fakülteye yerleşecek. Okuduğunu anlamayan, matematik, düşünme biliminden haberi olmayan bu z kuşağı üyesi ne üretecek?

***

Önceki yıllarda öğrenciler kitap okuyordu. En son üç yıl önce bir öğrencinin elinde kitap gördüm. Bırakın edebi kitapları öğrencilerin büyük çoğunluğu bedava verilen ders kitaplarını bile bir kere olsun açıp yüzüne bile bakmıyor. Değerlere bağlı değiller, okullarda İstiklal Marşı’na birçok öğrenci zorunluluktan katılıyor, megafonda söyleniyor, öğrenciler dinliyor. Örf, adet, nezaket, zarafet onlar için bir şey ifade etmiyor. Tüm dünyaları cep telefonu, bilgisayar oyunları. Telefonunu elinden aldığınızda, kapattırdığınızda ellerini bile nereye koyacaklarını bilmiyorlar. İşaret, sembol, üç-beş kelimeyi geçmeyen iletişim diliyle anlaşıyorlar. İletişim seviyeleri ilk çağlara dönmüş gibi…

***

Sonuç olarak siyasi geleceğini, ülkenin geleceğini z kuşağı üzerine kuranlar hayal kırıklığına uğrayabilir. Üzülerek belirtmek istiyorum z kuşağı konusunda ben pek umutlu değilim. Yanılmayı çok istiyorum…

 

 

 

 

 

Bu yazı toplam 286 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.


 

 

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama


 SAKARYASPOR PUAN DURUMU