Günün Tarihi:18 Ocak 2021

Zor günler2 Aralık 2020 , Çarşamba


Cevdet Güngör

İçinde bulunduğumuz günler gerçekten zor günler. Bir tarafta korona illeti, diğer tarafta deprem gerçeği.

                Genellikle karamsar tablolar ortaya koymayı pek sevmem. Ancak bugünler hem sağlığımızı, hem de hayatımızı tehdit ediyor.

                İşte gün geçmiyor ki, bir tanıdığımızın koronaya yakalandığını duymayalım.

                Ne yazık ki, Sakarya’da bir ara yavaşlar  gibi olan kovid-19 virüsü yine yükselişe  geçti. Yükseliş nedeniyle zorunlu olarak yeni yasaklar geldi.

                Yasaklar özellikle  20 yaş altı  ve 65 yaş üstüne daha yoğun yaptırımlar getiriyor. Önceleri de 65 yaş üstüne daha yoğun yaptırımlar getirilmişti. Ancak bu durum sanki 65 yaş üstünü potansiyel virüs yayıcı imajı oluşturuyor. Şimdi 20 yaş altı ve 65 yaş üstü  aynı kategoride değerlendirilmeye başlandı.

Kısacası koronanın bulaşması açısından yaşın önemi yok. Her yaştan vatandaşlar korona tehdidi altındadır mesajı veriliyor.

***

                Tabi şu da bir gerçek, 65 yaş üstü insanımızın vücut direnci genç nüfusa  göre daha düşük. Bu nedenle koronadan hayatını kaybeden genç nüfusta var. Ancak çoğunluk 65 yaş üstü. Bu arada sık sık belirtiyorum. Koronaya yakalanıp atlatanların, bir daha koronaya yakalanmayacakları diye bir şey yok. Görünen o ki ilk tehlikeyi atlatanlar, bir kez daha koronaya yakalanınca tablo daha ağır geçiyor. Örneğin; Yılmaz Vural ilk koronaya yakalandığında  kendisi ile görüşmüştüm “ Benim bir şeyim  yok”  diyordu. Kendisine verilen ilaçları kullanıp kullanmadığını da sorduğumda “Kullandığını”  söylemişti.  Ailesi ısrarla Yılmaz Vural’ın  ilk kez koronaya yakalandığını söylüyor. Aslında bunun bir önemi yok. Yılmaz, tehlikeyi atlatsın,  gerisi boş. İnşallah atlatacaktır.

FOTO: Yılmaz Vural

Depreme hazır mıyız? 

                Bu sorunun cevabını Sakarya’da “Hazırız” diyen olamaz. Depremin üzerinden 21 yıl geçtikten sonra hala ilimizde bazı hasarlı okullarda, öğrenciler eğitim görüyorsa; Sakarya’da “Depreme hazırlıklı mıyız?” sorusuna  “Evet “ cevabı veren varsa sadece kendi kendini avutmuş olur.

***

               

Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü  Müdürü Prof. Dr. Haluk Özener deprem gerçeğini bir kez daha TBMM Deprem Araştırma Komisyonu üyelerine hatırlattı.

                Özener,  yaptığı sunumda “Bu  coğrafyada 7 ve 7.9  arasında her 6,5 yılda bir deprem meydana geliyor.  Türkiye’de 7 büyüklüğünde son deprem 2011 yılında Van’da meydana geldi. Felaket senaryosu olarak çizmiyorum, ama dokuzuncu senedeyiz” dedi.

                Özener, beklenen İstanbul depremi için ise, “7’nin üzerinde deprem zaten olacak. Bugün yaptığımız hesaplamalarda 7.2 üzerinde enerji birikmiş durumda. Ne kadar su aktığını biliyoruz, ama  kabın ne zaman dolacağını bilmiyoruz.”

                Özener, aslında malumu ilan etmiş. Bunun için önlem alınması gerektiğini vurgulamış.  Kentsel dönüşümün yeterince hızlı gelişmediğinin altını çizmiş.

                Bende bir kez daha altını çizeyim. Sakarya’da hala hasarlı binalarda hizmet veren resmi daireler ve okullar var.

                Hala “Sakarya depreme hazır” diyen varsa, buyursun buradan yaksın!

 

Bu yazı toplam 329 defa okundu.
UYARI: Sitemizde yayınlanan yazarlara ait yazılar, yazarların görüşüdür ve yazarları sorumludur. SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Yorumda yasal sorumluluk yorum yapan kişiye aittir ve SAKARYA YENİGÜN GAZETESİ sorumlu değildir. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum gönderen muhataplarına dava açılabilmektedir. Yorum şikayet konusu olduğunda ,yazılı talep halinde adli makamlara bu yorumların IP adresleri verilmektedir.

 

 

Arşivde Tarihe Göre Arama Yap

Arşivde Ara

Site İçi Arama

 


 

 

 

 

SAKARYASPOR PUAN DURUMU